Zrzucą więcej wody z Zalewu Rybnickiego. Możliwa ewakuacja Stodół
- Nastąpi wzrost zrzutu wody z Zalewu Rybnickiego. Wzrost będzie stopniowy, żeby zmniejszyć zagrożenie dla kolejnych miejscowości - informuje Wojciech Kiljańczyk, wiceprezydent Rybnika. Zadanie koordynuje PGE GiEK Oddział Elektrownia Rybnik.
Jak informuje Wojciech Kiljańczyk, wiceprezydent Rybnika po zakończonym właśnie spotkaniu Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, obecnie do Zalewu Rybnickiego wpływa ponad 40 metrów sześciennych wody na sekundę, a zrzucane jest niecałe 20 metrów, przez co zbiornik powoli wypełnia się do warunków ostrzegawczych.
- Dlatego nastąpi wzrost zrzutu wody z Zalewu Rybnickiego. Wzrost będzie stopniowy, żeby zmniejszyć zagrożenie dla kolejnych miejscowości. Zadanie koordynuje PGE GiEK Oddział Elektrownia Rybnik - informuje Wojciech Kiljańczyk.
Możliwa ewakuacja Stodół
Urząd Miasta Rybnika poinformował o wystąpieniu prawdopodobieństwa ewakuacji mieszkańców dzielnicy Stodoły.
- W związku z pogarszającą się sytuacją na Zalewie Rybnickim, spowodowaną ciągłym dopływem wody z rzek, w dzielnicy Stodoły w Rybniku może wystąpić krytyczna sytuacja w ciągu najbliższych godzin.
Apelujemy do mieszkańców o przygotowanie się na każdą ewentualność, w tym możliwość zarządzenia ewakuacji.
Lista podstawowych rzeczy do zabrania i przygotowania przed ewentualną ewakuacją:
- dokumenty każdego członka rodziny
- leki
- woda
- środki łączności (telefon z powerbankiem i ładowarką)
- środki higieny osobistej (mydło, żel, szczoteczka do zębów, pasta do zębów)
- ciepła odzież (polar, kurtka)
- buty nieprzemakalne (kalosze)
- bielizna
Prosimy o zabezpieczenie mienia i wyniesienie cennych przedmiotów na wyższe kondygnacje budynku. W przypadku osób niepełnosprawnych, osób z problemami w poruszaniu się lub wymagającymi pomocy należy poinformować PCZK: 32 422 10 00 lub funkcjonariuszy straży miejskiej: 986.
Zwierzęta domowe należy zabrać ze sobą, hodowlane w miarę możliwości zabezpieczyć lub w ostateczności wypuścić. W przypadku ewakuacji zostanie podstawiony autobus (miejsce zostanie określone na bieżąco, w okolicach ul. Rudzkiej).
Należy słuchać komunikatów i poleceń funkcjonariuszy. Stosować się do nakazów i zachować spokój. Bierzemy każdy scenariusz pod uwagę i trzeba być gotowym na wszystko.
Służby miejskie będą obecne na miejscu przez całą noc, gotowe do pomocy i monitorowania sytuacji na bieżąco. W razie konieczności przeprowadzą one ewakuację i zapewnią niezbędne wsparcie.
Zgodnie z procedurami zarządzania Zbiornikiem Rybnickim, aby uniknąć niebezpieczeństwa pęknięcia tamy, woda jest spuszczana stopniowo. Może to wpłynąć na trudną sytuację w Kuźni Raciborskiej, z którą pozostajemy w stałym kontakcie. Władze Kuźni również przygotowują się do ewakuacji.
Prosimy o spokój, odpowiedzialność oraz śledzenie kolejnych komunikatów.
Na falę przygotowuje się Kuźnia Raciborska
W związku z decyzją o zwiększonym zrzucie wody z Zalewu Rybnickiego na zwiększony poziom rzeki Rudy przygotowuje się Kuźnia Raciborska.
- W związku z powyższymi decyzjami służb Rybnika Gminny Zespół Zarządzania Kryzysowego natychmiast przygotowuje miasto i gminę do obrony przed nieuchronną falą powodziową na rzece Ruda. W związku z powyższym apelujemy do mieszkańców, o zabezpieczenie swoich nieruchomości i domostw szczególnie zagrożonych zalaniem: kotłów, instalacji elektrycznych, gazowych itp.. oraz zabezpieczenia mienia szczególnie na poziomie piwnicy - informuje Gminny Zespół Zarządzania Kryzysowego w Kuźni Raciborskiej.
Stabilnie na Partyzantów
Na szczęście ustabilizowała się sytuacja przy ulicy Partyzantów, gdzie nad ranem rzeka wystąpiła z koryta i wtargnęła na część posesji.
- Na szczęście woda przestała się podnosić. Efekt przyniosły działania przy stawie Paruszowiec - mówi Kiljańczyk. Przypomnijmy po południu rozebrano tam konstrukcję, która tamowała przepływ wody z rzeki.
- Mamy nadzieję, że woda powoli będzie schodzić. To potrwa jeszcze pewnie wiele godzin, ale najważniejsze, że nie ma deszczu i że nowa woda nie napływa - dodaje Kiljańczyk.
Tłumaczy, że służby cały czas działają i monitorują newralgiczne miejsca.