Strona główna/Aktualności/Miasto/Zmiany na drogach w okolicach cmentarzy!

Zmiany na drogach w okolicach cmentarzy!

31.10.2022 Miasto

Do środy 2 listopada włącznie będą obowiązywać wprowadzone już zmiany w organizacji ruchu w okolicach rybnickich cmentarzy. Z większością z nich kierowcy mieli już do czynienia w poprzednich latach.

Już dzisiaj w okolicach rybnickich cmentarzy panuje spory ruch. Zdj. Wacław Troszka
Jak co roku, władze miasta apelują, zwłaszcza do osób mieszkających blisko cmentarzy, by zrezygnowały z używania prywatnych samochodów, a do wszystkich pozostałych, by w miarę możliwości korzystali z miejskich autobusów. Warto to zrobić, zwłaszcza, że 1 listopada będzie funkcjonować darmowa linia „C”, łącząca największy rybnicki cmentarz, usytuowany u zbiegu ulic Kotucza i Rudziej z dzielnicami Smolna i Maroko-Nowiny. Na ul. Kotucza w pobliżu głównego wejścia na starszą część tej nekropolii pojawi się też tymczasowy przystanek „Kotucza Cmentarz” (podobnie na ul. Gotartowickiej w Boguszowicach Starych). Darmowe autobusy będą kursować od godz. 8 do 21; najpierw co godzinę; między 12 a 15 co 20 minut, a potem do 19 co kwadrans.

Uwaga na znaki

Kierowcy powinni zwrócić uwagę na nowe znaki drogowe informujące m.in. o zakazie zatrzymywania i postoju
Zakaz zatrzymywania obowiązuje po obu stronach ul Rudzkiej na odcinku od skrzyżowania z ul. Kotucza do wjazdu na cmentarz przy domu pogrzebowym (po stronie zachodniej do skrzyżowania z ul. Janiego).
Na ul. Gliwickiej taki sam obustronny zakaz zatrzymywania wprowadzono na całym odcinku między rondem Gliwickim a rondem Europejskim (za kąpieliskiem Ruda).
Na Wawoku w dzielnicy Północ na całej ul. Janiego, łączącej Gliwicką z Rudzką obowiązuje zakaz postoju, a na ulicach Jaskółczej i Szczygłów ruch jednokierunkowy - od Janiego do Rudzkiej.

Parkingi

Z parkingów przy głównym wejściu na cmentarz od ul. Kotucza i przy domu pogrzebowym, nazywanym też kaplicą cmentarną, są obecnie przeznaczone wyłącznie dla osób mających trudności w poruszaniu się, mających aktualne karty parkingowe osoby niepełnosprawnej.
Pozostali kierowcy mogą korzystać z darmowych parkingów przy ulicach: Rudzkiej, Gliwickiej (przy kąpielisku Ruda), Janiego, Jaskółczej i Brudnioka.

Z małych paringów usytuowanych przy wejściu głównym na największy rybnicki cmentarz oraz po drugiej jego stronie przy domu pogrzebowym mogą korzystać osoby mające problem z poruszaniem się i dysponujące tzw. kartą parkingową. Zdj. Wacław Troszka

Zmiany również w Niedobczycach i w Boguszowicach Starych

Podobnie, jak w latach minionych ruch jednokierunkowy i zakazy zatrzymywania obowiązują także w okolicach cmentarzy w Niedobczycach i w Boguszowicach Starych.

Darmowy autobus

1 listopada będzie funkcjonować darmowa linia autobusowa „C” łącząca największy rybnicki cmentarz, usytuowany u zbiegu ulic Kotucza i Rudziej z dzielnicami Smolna i Maroko-Nowiny. Na ul. Kotucza w pobliżu głównego wejścia na starszą część tej nekropolii pojawi się też tymczasowy przystanek „Kotucza Cmentarz”. Pierwszy autobus odjedzie z przystanku „Rudzka - cmentarz” o godz. 8, potem ulicami Janiego i Gliwicką dotrze na pl. Wolności, a stamtąd na Smolną (Franciszkanie, ul. Reymonta), osiedle Nowiny (ul. Raciborska, Chabrowa) i przez dworzec autobusowy przy ul. Budowlanych znów na ul. Rudzką przy cmentarzu.
Darmowe autobusy będą kursować do godz. 21; najpierw co godzinę; między 12 a 15 co 20 minut, a potem do 19 co kwadrans. (Rozkład jazdy linii „C” dostępny tutaj: https://www.rybnik.eu/fileadmin/user_files/aktualnosci/2022/2022_10/Linia_C.pdf).

1 listopada na ul. Kotucza na wysokości cmentarza autobusy komunikacji miejskiej będą się zatrzymywać na jednodniowym przystanku. Ustawiono tam już stosowny znak. Zdj. Wacław Troszka
Pozostałe autobusy jutro, w dniu Wszystkich Świętych, będą kursować według niedzielnego rozkładu jazdy, a za przejazd nimi pasażerowie muszą zapłacić według obowiązującego cennika. Natomiast dzisiaj, 31 października, kursują jak w dni robocze wolne od nauki szkolnej (bez kursów oznaczonych literką „S”).
(WaT)

 

do góry