Strona główna/Aktualności/Miasto/Zmarł profesor Roman Fojcik

Zmarł profesor Roman Fojcik

10.07.2023 Edukacja

Zmarł prof. Roman Fojcik jeden z najlepszych i najbardziej lubianych nauczycieli popularnej Hanki, czyli II LO w Rybniku, noszącego dzisiaj imię Andrzeja Frycza Modrzewskiego.

Roman Fojcik był nauczycielem geografii i zajęć technicznych w II LO w Rybniku i wychowawcą wielu pokoleń uczniów. Zdj. archiwum II LO

Roman Fojcik zmarł 6 lipca w Ustroniu, gdzie od kilku lat mieszkał. 31 stycznia, urodzony w Żorach pedagog obchodził swoje 95. urodziny. W latach 1960 - 1989 był w II LO nauczycielem geografii i zajęć technicznych, ale też wychowawcą wielu pokoleń uczniów II LO, organizatorem wspominanych przez nich obozów wędrownych, a także opiekunem wielu olimpijczyków. 

Profesor Fojcik podczas jubileuszu 70-lecia II LO w Rybniku. Zdj. Wacław Troszka

Pięć lat wstecz, w styczniu 2018 roku II LO w Rybniku z okazji 90. urodzin profesora zorganizowało mu benefis, w którym wzięło udział wielu jego wychowanków. Zapamiętali go nie tylko jako wybitnego pedagoga, ale przede wszystkim jako człowieka uprzejmego, przyzwoitego i niezłomnego, co w czasach Polski Ludowej wymagało odwagi i hartu ducha.

- Pan dawał nam do zrozumienia, że wiele rzeczy mu się nie podoba. Miał pan dla nas wiele cierpliwości - mówił wtedy jeden z jego wychowanków Jan Olbrycht, wybitny samorządowiec, a obecnie europoseł.

W styczniu 2018 roku II LO w Rybniku z okazji 90. urodzin profesora Fojcika zorganizowało mu benefis. Zdj. Wacław Troszka

Na ten benefis przygotowano album obrazujący pracę profesora Fojcika w rybnickim liceum, który zamieszczamy poniżej. 

Pogrzeb śp. Romana Fojcika odbędzie się w środę 12 lipca o godz. 9.30 w sąsiadującej z II LO bazylice św. Antoniego.

 
Dziennikarz
Wacław Troszka

Zobacz także

Ostatnie pożegnanie Profesora Fojcika
Ostatnie pożegnanie Profesora Fojcika

Ostatnie pożegnanie Profesora Fojcika

do góry