Strona główna/Aktualności/Miasto/Złota Lira na pół gwizdka

Złota Lira na pół gwizdka

17.06.2023 Miasto

Wczorajszy wieczorny koncert na rynku Orkiestry Reprezentacyjnej Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach zakończył pierwszy dzień dorocznego Międzynarodowego Festiwalu Orkiestr Dętych „Złota Lira”.

Doroczny festiwal orkiestr dętych otworzył tradycyjny ich przemarsz rybnickim deptakiem. Zdj. Wacław Troszka

To już jego 32. edycja, edycja zdecydowanie skromniejsza od dotychczasowych, bo ze względu na budżetowe oszczędności w mieście, do udziału w festiwalu jego organizator, czyli Dom Kultury w Niedobczycach zaprosił tylko osiem zaprzyjaźnionych orkiestr, w tym jedną zagraniczną, oraz siedem grup mażoretek.
Zrezygnowano również z festiwalowych konkursów dla grup mażoretkowych i orkiestr dętych, w których rywalizowano o główne festiwalowe trofeum - Złotą Lirę.

Jedyną zagraniczną orkiestrą biorącą udział w tegorocznej Złotej Lirze jest orkiestra dęta szkoły muzycznej w Lwowie. Najstarszym jej muzykiem jest mający polskie korzenie Bogdan Sałahaj, grający na suzafonie. Zdj. Wacław Troszka

Międzynarodowy charakter nadają festiwalowi Fanfary Lwowa, czyli orkiestra dęta szkoły muzycznej w ukraińskim Lwowie, która na Złotej Lirze ze swoim charyzmatycznym dyrygentem Adryjanem Leskivem gościła już wielokrotnie. Jeszcze przed II wojną światową Lwów należał do Polski, a w czasie wojennej zawieruchy jego mieszkańcy trafili m.in. do Rybnika. W orkiestrze, którą współtworzą nauczyciele i uczniowie lwowskiej szkoły muzycznej grają również muzycy z polskimi korzeniami. Na suzafonie, czyli na największej trąbie gra najstarszy w orkiestrze 77-letni Bogdan Sałahaj. Jego matka pochodziła z Leżajska, a ojciec z Przemyśla. Jak opowiada, współczesny budynek szkoły muzycznej nie został jeszcze zniszczony przez rosyjskie pociski, ale alarmy rakietowe zdarzają się nawet kilka razy na dzień i wtedy społeczność szkoły schodzi do znajdującego się w podziemiach szkoły schronu.
Szef lwowskiej orkiestry Adryjan Leskiv jest chyba jedynym dyrygentem, który w czasie występów plenerowych swojej orkiestry używa nie tylko buławy marszowej, ale również sportowego gwizdka.

 

- To wyjątkowa i wymowna historia, że nasi przyjaciele ze Lwowa zechcieli przyjechać na półtora doby do Rybnika, by potem wziąć jeszcze udział w festiwalu odbywającym się w Skale koło Krakowa. Trochę nam smutno, że musieliśmy zrezygnować z konkursu, który cieszy się wśród orkiestr dętych dużą popularnością, ale odbywa się ta część festiwalu, która jest najważniejsza dla naszych mieszkańców - mówi inicjator i główny organizator festiwalu orkiestr dętych Marian Wolny, dyrektor Domu Kultury w Niedobczycach i szef Miejskiej Orkiestry Dętej „Rybnik”, której na festiwalu nie mogło zabraknąć.

Oficjalna inauguracja festiwalu odbyła się tradycyjnie w piątkowe wczesne popołudnie na rynku, gdzie po przemarszu deptakiem orkiestry zagrały wspólnie hymn zjednoczonej Europy oraz hejnał Rybnika i festiwalu. Prezydent Rybnika Piotr Kuczera otwierając festiwal orkiestr dętych, powitał też goszczące w mieście delegacje miast partnerskich: chorwackiego Labin, irlandzkiego Newtownabbey. Szczególnie gorąco powitał też muzyków ze Lwowa. Krótko po inauguracji Złotej Liry, na rynku rozpoczął się koncert biorących udział w festiwalu orkiestr. Jako ostatnia na plenerowej scenie pojawiła się policyjna orkiestra z Katowic.

Piątkowy koncert na rynku zakończył wystę Orkiestry Reprezentacyjnej Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Zdj. Wacław Troszka

Dzisiaj, w sobotę festiwalowe koncerty na rynku od godz. 16 do 21.

32. Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych "Złota Lira" 2023

27 zdjęć

W piątek 16 czerwca rozpoczął się w Rybniku doroczny Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych „Złota Lira”.

To już jego 32. edycja, edycja zdecydowanie skromniejsza od dotychczasowych,  bo ze względu na budżetowe oszczędności w mieście, do udziału w festiwalu jego organizator, czyli Dom Kultury w Niedobczycach zaprosił tylko osiem zaprzyjaźnionych orkiestr, w tym jedną zagraniczną - z ukraińskiego Lwowa, oraz siedem grup mażoretek.

Zrezygnowano z festiwalowych konkursów dla grup mażoretkowych i orkiestr dętych, w których uczestnicy festiwalu rywalizowali o główne festiwalowe trofeum - Złotą Lirę.

 

Dziennikarz
Wacław Troszka
do góry