Strona główna/Aktualności/Miasto/Złoci jubilaci w rybnickim ratuszu

Złoci jubilaci w rybnickim ratuszu

18.11.2022 Miasto

- Mój mąż bardzo lubi tańczyć, dlatego na weselach i innych rodzinnych uroczystościach bawimy się zwykle do białego rana - mówi Krystyna Owczarek, która ze swoim mężem Marianem idzie przez życie tanecznym krokiem już 50 lat. Wczoraj (17 listopada) małżonkowie wspólnie z innymi rybnickimi jubilatami świętowali w ratuszu Złote Gody.

Państwo Krystyna i Marian Owczarkowie z prezydentem miasta Piotrem Kuczerą. Zdj. Wacław Troszka

Wbrew pozorom nie poznali się na parkiecie, ale w kinie. Dziś już nie pamiętają, jaki film wtedy wyświetlano.

- To był seans kina objazdowego, które przyjechało do naszej miejscowości - opowiada Marian Owczarek.

Oboje pochodzą z Mazur, z okolic Iławy i na Śląsk - w poszukiwaniu pracy i mieszkania - przyjechali w 1973 roku już będąc małżeństwem. Wspominają, że lipcowe wesele (1972) było huczne i odbywało się w plenerze. - Był specjalny podest do tańca. Miałam białą koronkową sukienkę oraz bukiet z goździków - wspomina pani Krystyna.

Ona pracowała m.in. w Szkole Podstawowej nr 11, w administracji, on - w Peberowie. Mają dwoje dzieci i czworo wnuków. Jaki jest ich przepis na małżeński sukces?

- Młodym małżonkom trzeba dziś życzyć normalności - mówi pan Marian. - Trzeba też umieć się dogadać, zrozumieć i kiedy trzeba ustąpić. My jesteśmy wyjątkowo zgodni i niemal czytamy sobie w myślach. I mamy to szczęście, że zwykle myślimy podobnie - dodaje pani Krystyna.

Uroczystość wręczenia medali. Zdj. Wacław Troszka

Państwo Owczarkowie podobnie jak pozostali małżonkowie uczestniczący w uroczystości Złotych Godów odebrali z rąk prezydenta Rybnika Piotra Kuczery medale za długoletnie pożycie przyznane im przez prezydenta RP Andrzeja Dudę.

Od lewej: Marta i Alfred Cieślarowie, Natalia i Antoni Fojcikowie, Róża i Lech Garczarkowie, Halina i Aleksander Kaźmierczakowie, Elżbieta i Stanisław Adamczykowie. Na zdjęciu również prezydent Piotr Kuczera i Angelika Naczyńska-Lyp, kierownik rybnickiego Urzędu Stanu Cywilnego. Zdj. Wacław Troszka

Jubilaci otrzymali też kwiaty i upominki oraz wysłuchali występu wokalistek z Zespołu Edukacyjno-Artystycznego „Przygoda” w Rybniku oraz wielu życzeń zdrowia i wszelkiej pomyślności.

- To święto miłości, przywiązania i oddania drugiemu człowiekowi. To Państwa święto! Pół wieku temu każdy z was przyrzekł coś swojej drugiej połówce i co najważniejsze, tego słowa dotrzymał - mówiła Angelika Naczyńska-Lyp, kierownik rybnickiego Urzędu Stanu Cywilnego, który zorganizował uroczystość Złotych Godów w ratuszu.

Od lewej: kierownik USC Angelika Naczyńska-Lyp, dalej: Danuta i Jan Sieprawscy, Maria i Andrzej Tomczakowie, Jolanta i Janusz Koterlowie, Krystyna i Marian Owczarkowie. Na zdjęciu również Stanisław Kuśka (z lewej), którego żony Danuty zabrakło na uroczystości. Zdj. Wacław Troszka

Sabina Horzela-Piskula

Rybniccy małżonkowie świętowali Złote Gody

20 zdjęć

17 listopada w rybnickim ratuszu odbyła się uroczystość Złotych Godów, w której wzięły udział pary z 50-letnim stażem małżeńskim. Jubilaci odebrali z rąk prezydenta Rybnika Piotra Kuczery medale za długoletnie pożycie przyznane im przez prezydenta RP Andrzeja Dudę. Wysłuchali też występu wokalistek Zespołu Edukacyjno-Artystycznego „Przygoda” w Rybniku oraz wielu życzeń zdrowia i wszelkiej pomyślności, w tym od Angeliki Naczyńskiej-Lyp, kierownika rybnickiego Urzędu Stanu Cywilnego, który uroczystość zorganizował.

 

 

do góry