Strona główna/Aktualności/Miasto/Ze Lwowa do Rybnika

Ze Lwowa do Rybnika

16.05.2023 Edukacja

Mimo trwającej wojny, jednak się udało i Zespół Szkół Budowlanych, czyli popularna Budowlanka mogła gościć młodzież z Ukrainy, która przyjechała do Rybnika w ramach unijnego projektu Erazmusa „Od pucybuta do milionera”.

Ze Lwowa do Rybnika. Polsko-ukraińska wymiana młodzieży. Termin: 23-29.04, miejsce: Hotel "Olimpia" w Kamieniu. Zdj. Arch. ZSB

Jego celem jest integracja i poszerzanie kompetencji z przedsiębiorczości. Młodzi ludzie z Rybnika i Lwowa uczyli się poznawać swoje słabe i mocne strony, tworzyć ścieżki kariery zawodowej oraz biznesplany. Poznawali też historie swoich krajów i zwiedzali. Zobaczyli Rybnik z kopalnią Ignacy i Edukatorium Juliusz oraz Śląski Ogród Botaniczny, pojechali również do Wisły, dotarli na Czantorię. Nie zabrakło wspólnych spacerów, akcji sprzątania terenów zielonych, nauki polskiego i ukraińskiego, zajęć sportowych oraz dyskoteki.

- Podobała się nam wycieczka w góry i sprzątanie lasu i jeszcze kopalnia. Dziękujemy za możliwość podróży do tych miejsc - mówią Vlad i Vitali.

- Mam nadzieję, że jeszcze się spotkamy. Dziękuję za wszystko - dodaje Lubomir.

Młodzież z Ukrainy była bardzo zadowolona z pobytu w naszym mieście. Zdj. Arch. ZSB

Z każdej ze szkół w projekcie uczestniczyło 15 uczniów w wieku od 15 do 17 lat, a koordynatorkami ze strony polskiej były nauczycielki: Hanna Machulik, Katarzyna Musiolik, Izabela Przeliorz i Ewa Markiewka.

Projekt udało się zrealizować po dwuletnim czasie oczekiwania spowodowanym agresją Rosji na Ukrainę.

Opracowanie
rybnicka .eu
do góry