Strona główna/Aktualności/Miasto/Zapisz pierwszaka do rybnickiej szkoły!

Zapisz pierwszaka do rybnickiej szkoły!

22.02.2024 Edukacja

27 lutego ruszają zapisy dzieci do miejskich szkół podstawowych.

Pierwszaki z SP nr 10. Arch. GR/Wacław Troszka

Nabór siedmiolatków i chętnych sześciolatków do 32 miejskich podstawówek rusza 27 lutego i potrwa do 19 marca, z wyjątkiem klas sportowych, czyli szachowej w SP nr 2, żeglarskiej oraz siatkarskiej w SP nr 10 i interdyscyplinarnej (dżudo, lekkoatletyka, piłka nożna) w SP nr 31, do których nabór prowadzony będzie do 11 marca.

Klasa sportowa nie może liczyć mniej niż 20 osób, więc powstanie tylko wtedy, gdy grupa co najmniej 20 kandydatów pozytywnie zaliczy próby sprawności fizycznej.

Rodzice przyszłych pierwszoklasistów, którzy chcą posłać dziecko do podstawówki obwodowej - zgodnej z miejscem zamieszkania pierwszaka - mogą to zrobić za pomocą witryny internetowej rybnik.elemento.pl - po wpisaniu adresu zamieszkania podpowie ona, która szkoła jest tą obwodową. Z witryny tej należy wydrukować stosowną deklarację i podpisaną dostarczyć do sekretariatu danej szkoły. Deklarację taką można też wypełnić bezpośrednio w sekretariacie obwodowej placówki.

- Rodzice, którzy wybiorą szkołę podstawową poza obwodem zamieszkania, powinni wiedzieć, że przyjęcie ich dziecka do pierwszej klasy będzie uzależnione od liczby wolnych miejsc. Oni również powinni skorzystać z witryny rybnik.elemento.pl, dostępnej od 27 lutego do 19 marca, wypełnić wniosek, wydrukować go, podpisać przez oboje rodziców i dostarczyć do szkoły „pierwszego wyboru” - wyjaśnia Tadeusz Bonk z Centrum Edukacji i Kultury Urzędu Miasta Rybnika.

We wniosku można wskazać trzy szkoły, zaczynając od tej najbardziej preferowanej. Nie należy natomiast wskazywać szkoły obwodowej, bo w przypadku braku miejsc w wybranych szkołach dziecko „z automatu” zostanie przydzielone do szkoły obwodowej.

Zanim pierwszoklasiści wezmą udział w uroczystym pasowaniu na ucznia, rodzice muszą zapisać ich do szkoły. Zdj. Arch. GR/Sabina Horzela-Piskula

Listy dzieci zakwalifikowanych do poszczególnych szkół podstawowych znane będą 9 kwietnia, a do 18 kwietnia rodzice będą musieli pisemnie potwierdzić zadeklarowany wcześniej wybór.

Dziennikarz
Sabina Horzela-Piskula
do góry