Strona główna/Aktualności/Miasto/Zanocuj w rybnickim lesie. Gdzie możesz rozbić namiot?

Zanocuj w rybnickim lesie. Gdzie możesz rozbić namiot?

26.07.2022 Miasto

A może zamiast urlopu w wygodnym pensjonacie, rozbijesz namiot i spędzisz noc lub dwie w lesie? To może być wspaniała przygoda! Nic to nie kosztuje, a w wyznaczonych miejscach jest to legalne, bo Nadleśnictwo Rybnik udostępnia mieszkańcom teren do biwakowania.

Nocleg w namiocie może być niezapomnianą przygodą. Zdj. pixabay

W ramach programu „Zanocuj w lesie” można spędzić noc w lesie w Rybniku bez żadnych formalności. Nadleśnictwo Rybnik wyznaczyło cztery obszary, gdzie można legalnie nocować. Są to tereny w lasach:

  • Leboszowice,
  • Ochojec,
  • Zwonowice
  • Baranowice.

Baranowice

Leboszowice

Ochojec

Zwonowice

- Program „Zanocuj w lesie” został wprowadzony do wszystkich nadleśnictw w całej Polsce po roku pilotażowym przeprowadzonym na terenie jednostek z Leśnymi Kompleksami Promocyjnymi - tłumaczy Paulina Sobczuk, która jest koordynatorem programu w nadleśnictwie Rybnik.

Jak dodaje - osoby, które korzystają z terenów objętych programem mają prawo nie zgłaszać noclegów do 2 nocy i/lub do 9 osób. Jednak jeśli nocleg ma być dłuższy niż 2 noce i liczyć więcej niż 9 osób w jednym miejscu trzeba wypełnić formularz (Formularz znajdziesz na stronie nadleśnictwa oraz przesłać go na adres paulina.sobczuk@katowice.lasy.gov.pl nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.

- Z informacji uzyskanych od leśniczych leśnictw, w których zostały wyznaczone obszary, wynika, że były już takie osoby, które korzystały z programu - dodaje Paulina Sobczuk.

Przypomina, że zanim wybierzemy się na nocleg w lesie powinniśmy się odpowiednio przygotować, a także sprawdzić jaka będzie pogoda; na mapach Banku Danych o Lasach można sprawdzić stopień zagrożenia pożarowego, a także zakazy wstępu do lasu.

Filip Kubala

Zanim wybierzemy się na nocleg do lasu, musimy dobrze się przygotować. Grafika Nadleśnictwo Rybnik

do góry