Strona główna/Aktualności/Miasto/Zagłosuj na rybnickie projekty

Zagłosuj na rybnickie projekty

08.09.2023 Miasto

Jeszcze tylko do 12 września trwa głosowanie mieszkańców naszego województwa na projekty zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego Marszałka Województwa Śląskiego na rok 2024.

Jeden z projektów w kategori EKO zakłada rewitalizację parku na terenie rybnickiego szpitala psychiatrycznego. Zdj. Wacław Troszka

Każdy mieszkaniec, również dziecko, może w tym głosowaniu oddać dwa głosy. Jeden na wybrany projekt z kategorii EKO i jeden na dowolny projekt (kategoria REGIO) spośród propozycji przypisanych do siedmiu podregionów naszego województwa. W tym przypadku, nie musi to być projekt dotyczący podregionu, w którym mieszkamy albo, z którego pochodzimy, ale dowolny projekt dotyczący jakiejkolwiek miejsca czy miejscowości naszego województwa.
Głosowanie poprzez internetowy portal (bo.slaskie.pl) jest stosunkowo proste. Po wyborze jednego projektu z grupy EKO i jednego z grupy REGIO musimy wpisać swoje dane. Poza tymi podstawowymi musimy podać jedynie swój PESEL, imię matki i numer telefonu komórkowego, na który otrzymamy SMS z kodem zatwierdzającym nasze głosowanie. Każdy mieszkaniec, a właściwie „PESEL” może głosować tylko raz natomiast na jeden numer telefonu można otrzymać góra pięć kodów, czyli pięć razy można głosować używając jednego telefonu. To ważne biorąc pod uwagę fakt, że głosować mogą osoby niepełnoletnie, a nawet małe dzieci. Możemy też oczywiście pomóc w głosowaniu np. naszym seniorom, którzy, może się tak zdarzyć, nie mają komórki.


Projekty rybnickie

W obu zestawieniach EKO i REGIO są oczywiście projekty związane z Rybnikiem. W puli EKO obejmującej łącznie 31 projektów dotyczących różnych obszarów województwa śląskiego są dwa: „Zielony zakątek Pod Wieżą - rewitalizacja zabytkowego parku na terenie Państwowego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Rybniku” (koszt: 746.100 zł) oraz „Eko oświetlenie zewnętrzne szpitala w Rybniku! Modernizacja oświetlenia zewnętrznego wraz z infrastrukturą elektryczną na energooszczędne Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku (975 tys. zł).
W puli REGIO, w zestawieniu 13 zadań dla podregionu 3. znajdziemy projekty związane z naszym subregionem zachodnim, czyli m.in. z Rybnikiem, a wśród nich związane głównie z naszym miastem projekty „Przemoc rośnie w ciszy. Cykl programów edukacyjnych, których celem jest zwiększenie zaangażowania społeczeństwa woj. śląskiego w przeciwdziałanie i reagowanie na przemoc domową wobec najmłodszych” (100 tys. zł) oraz adresowany do 17-latków projekt „Młodzi (nie)dorośli”, zakładający poinformowanie ich, gdzie mogą szukać pomocy z zakresu psychiatrii i leczenia uzależnień (36.128 zł).
W puli REGIO znajdziemy też propozycje obejmujące większą część naszego subregionu. To m.in. projekt „Zaprzyjaźnij się z Krainą Górnej Odry - wielki maraton turystyczny” (44 tys. zł).

 

Warto głosować

Budżety obywatelskie, tak miejski jak i marszałkowski to narzędzia finansowe, z których warto korzystać, bo mogą mieć one realny wpływ na poprawę warunków naszego życia. To właśnie dzięki ubiegłorocznym głosom mieszkańców rybnicki szpital wojewódzki w Orzepowicach otrzymał z urzędu marszałkowskiego 400 tys. zł na zakup specjalistycznego sprzętu do przeprowadzania kardiochirurgicznych zabiegów ablacji. Do tej pory takim sprzętem dysponowały głównie placówki kliniczne i duże ośrodki, co wiązało się z długim oczekiwaniem na zabieg. W rybnickim szpitalu, od czerwca takich zabiegów przeprowadzono już blisko 40.

Dzięki ubiegłorocznym głosom mieszkańców, w ramach tegorocznego marszałkowskiego budżetu obywatelskiego do szpitala wojewódzkiego w Rybniku - Orzepowicach trafił sprzęt do zabiegów kardiochirurgicznych. Materiały prasowe Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach

Nie zwlekajcie

Przypominamy, że głosowanie na projekty marszałkowskiego budżetu obywatelskiego trwa tylko do wtorku 12 września. Radzimy jednak nie zwlekać i zagłosować w trakcie rozpoczynającego się dzisiaj weekendu. Link do głosowania: eBO (slaskie.pl)

 

Dziennikarz
Wacław Troszka
do góry