Zabawa ze sztuczną inteligencją w Rybniku
W ramach przyznanego Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024 odbywają się wydarzenia popularyzujące naukę. Jednym z nich jest „Tydzień sztucznej inteligencji”, którego rybnicka odsłona odbyła się dziś (2 lutego) w Centrum Kształcenia Ustawicznego - filii Politechniki Śląskiej w Rybniku.
- Uczestnicy dowiadują się czym jest sztuczna inteligencja (SI) i co jest potrzebne, aby jej algorytmy mogły działać. To warsztaty z robotami Photon, które poruszając się drogami mogą rozpoznawać i reagować na kolory sygnalizacji świetlnej - wyjaśnia dr inż. Aldona Rosner z Centrum Kształcenia Ustawicznego w Rybniku.
Mowa o prostych przykładach działań, które jednak mogą być elementem bardziej już skomplikowanych systemów, stosowanych choćby w autonomicznych samochodach prowadzonych przez komputer, a nie przez kierowcę.
Na uczestników czekały dziś również inne naukowe atrakcje: gra „Escape room ze sztuczną inteligencją”, którą prowadziła prof. Anna Manowska czy warsztaty, w czasie których dr Maciej Sajkowski pokazywał jak SI działa w robotyce. Całość zakończył wykład o tym, jak algorytmy sztucznej inteligencji pozwalają rozpoznawać twarze:
- Brałam udział w projekcie, który miał na celu podnoszenie bezpieczeństwa na stadionach w trakcie imprez, ale system ten można wykorzystywać również do monitoringu i zachowania bezpieczeństwa w mieście i wykrywania sytuacji niebezpiecznych, jak choćby bójek - wyjaśnia dr Rosner.
O SI sporo się dziś mówi i to nie tylko dobrze. Czy zatem faktycznie jest się czego bać?
- Ze wszystkich nowych technologii i inteligentnych systemów trzeba korzystać rozsądnie. To systemy wspomagające nasz proces decyzyjny, a nie takie, które powinny nas zastąpić. To do człowieka powinno należeć ostatnie słowo... - mówi dr inż. Aldona Rosner.