Strona główna/Aktualności/Miasto/Wyburzenia pod Drogę Regionalną w Rybniku

Wyburzenia pod Drogę Regionalną w Rybniku

14.08.2023 Miasto

Do końca sierpnia potrwają wyburzenia budynków pod rozpoczętą budowę odcinka Drogi Regionalnej pomiędzy ulicą Wodzisławską a ulicą Sportową w Niewiadomiu.

Wyburzenia pod Drogę Regionalną. Zdj. Michał Koczy

Wyburzeniu podlega tam 9 budynków mieszkalnych oraz 14 obiektów: garaży, budynków gospodarczych czy wiat.

- Materiał z wyburzeń w postaci złomu stalowego czy gruzu betonowego i ceglanego jest na bieżąco utylizowany lub składowany w obrębie placu budowy, w zależności o jego jakości, tak by wykorzystać go jako tymczasowe wzmocnienie np. dróg technologicznych - mówi Jacek Hawel, dyrektor Centrum Inwestycji UM.

- Wykonawca zakończył też rozpoznanie saperskie, które potwierdziło brak niewybuchów w obszarze placu budowy - dodaje.

Aktualnie na etapie procedowania pozwolenia wydawanego przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków jest też kwestia prac archeologicznych. Po jego otrzymaniu wykonawca przystąpi do prac archeologicznych, które będą prowadzone równolegle z pracami ziemnymi i karczowaniem terenów leśnych. Ten moment będzie traktowany jako „wbicie pierwszej łopaty” na budowie.

W sumie wyburzonych zostanie 9 budynków mieszkalnych i 14 innych obiektów. Zdj. M. Koczy

Inwestycję realizuje wybrana w przetargu firma Budimex S.A. z Warszawy za kwotę nieco ponad 268 mln zł. Budowa brakujących 4 km Regionalnej Drogi Racibórz - Pszczyna od węzła Wodzisławskiego na DK78 do ronda na ul. Sportowej, uzyskała dotację z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg oraz Rządowego Funduszu Polski Ład w łącznej kwocie 165 mln zł.

Przypomnijmy, że większa część rybnickiego odcinka Drogi Regionalnej Racibórz-Pszczyna (czyli ponad 10 km od granicy z Żorami do ul. Wodzisławskiej) została wybudowana dzięki środkom unijnym i oddana do użytku w kwietniu 2020 roku. Kosztowała ponad 475 mln zł (w tym 290 mln zł to środki z UE).

Prace wyburzeniowe mają potrwać do końca sierpnia. M. Koczy

Rozpoczęta budowa kolejnego odcinka drogi obejmuje:

  • bezkolizyjny węzeł na skrzyżowaniu z ul. Grota-Roweckiego
  • rondo na skrzyżowaniu z ul. Sportową
  • 4 obiekty mostowe i 5 przepustów dla zwierząt

Koszt dokończenia budowy drogi obejmuje również wykonanie oświetlenia, odwodnienia, przebudowę i budowę sieci uzbrojenia terenu, wykonanie ekranów akustycznych i nasadzeń zieleni.

Opracowanie
rybnicka .eu
do góry