Strona główna/Aktualności/Miasto/Wybieramy parlamentarzystów

Wybieramy parlamentarzystów

15.10.2023 Miasto

Od 7.00 trwają wybory parlamentarne, lokale wyborcze będą czynne do godz. 21. Podobnie jak cztery lata temu, w październiku roku 2019, w okręgu wyborczym nr 30 wspólnie z mieszkańcami Jastrzębia-Zdroju i Żor oraz powiatów mikołowskiego, raciborskiego, rybnickiego i wodzisławskiego wybierzemy 9 posłów do sejmu, a wspólnie z mieszkańcami powiatów mikołowskiego i rybnickiego w okręgu wyborczym nr 73 jednego senatora.

Lokale wyborcze będą czynne do godziny 21

W Rybniku uprawnionych do głosowania jest łącznie 97.988 mieszkańców - 96.936 w obwodach stałych i 1.052 w 6 tzw. obwodach odrębnych utworzonych jak zawsze m.in. w rybnickich szpitalach i w Miejskim Domu Pomocy Społecznej przy ul. Żużlowej.

Nowością są trzy takie obwody odrębne utworzone w ośrodkach dla seniorów działających w dzielnicach: Kamień, Niedobczyce i Ligota-Ligocka Kuźnia. Generalnie w porównaniu do roku 2019 liczba wyborców w Rybniku zmalała o 6.692 osoby. W całym naszym okręgu wyborczym uprawnionych do głosowania jest według danych Państwowej Komisji Wyborczej 530.008 osób. Ale trzeba pamiętać o wyjątkowo popularnej w tym roku tzw. turystyce wyborczej, która osobom, które postarały się o stosowne zaświadczenie pozwala praktycznie głosować w dowolnym lokalu wyborczym na terenie całego kraju.

Głosowanie w Rybniku odbywa się w rozsianych na terenie całego miasta 66 obwodowych lokalach wyborczych i w 6 wspomnianych szpitalach i placówkach dla seniorów. 55 wyborców z 31 komisji obwodowych zdecydowało się na głosowanie korespondencyjne i dzisiaj listonosze Poczty Polskiej, która wygrała wyborczy przetarg, dostarczą ich karty do głosowania do odpowiednich obwodowych komisji wyborczych.

Kandydaci

Głosując mamy do wyboru 142 kandydatów do sejmu, zgłoszonych przez 8 komitetów wyborczych (6 komitetów zgłosiło po 18 kandydatów, 2 po 17). Wśród tych 142 kandydatów są 63 kobiety oraz 32 mieszkańców Rybnika. W przypadku senatu wybór jest znacznie mniejszy, bo w okręgu wyborczym nr 73 obejmującym Rybnik oraz powiaty mikołowski i rybnicki o mandat ubiega się tylko 4 kandydatów.

Jak głosować

I w wyborach do sejmu, i do senatu możemy oddać głos tylko na jednego kandydata (w sumie góra dwa głosy) stawiając znak „X” w kratce przy jego nazwisku. Oczywiście żeby wziąć udział w głosowaniu, przedstawicielowi obwodowej komisji wyborczej trzeba okazać dokument potwierdzający naszą tożsamość.

Referendum

Równolegle z wyborami odbywa się referendum ogólnokrajowe. Zwracamy uwagę, że zgodnie z obowiązującymi przepisami z lokalu wyborczego wyborca nie może wynieść żadnej karty do głosowania, również tej referendalnej. Taki czyn jest traktowany jak wykroczenie. Członkowie komisji wyborczej jeśli zauważą taką próbę powinni interweniować.

Dziennikarz
Wacław Troszka
do góry