Wybieramy parlamentarzystów
Od 7.00 trwają wybory parlamentarne, lokale wyborcze będą czynne do godz. 21. Podobnie jak cztery lata temu, w październiku roku 2019, w okręgu wyborczym nr 30 wspólnie z mieszkańcami Jastrzębia-Zdroju i Żor oraz powiatów mikołowskiego, raciborskiego, rybnickiego i wodzisławskiego wybierzemy 9 posłów do sejmu, a wspólnie z mieszkańcami powiatów mikołowskiego i rybnickiego w okręgu wyborczym nr 73 jednego senatora.
W Rybniku uprawnionych do głosowania jest łącznie 97.988 mieszkańców - 96.936 w obwodach stałych i 1.052 w 6 tzw. obwodach odrębnych utworzonych jak zawsze m.in. w rybnickich szpitalach i w Miejskim Domu Pomocy Społecznej przy ul. Żużlowej.
Nowością są trzy takie obwody odrębne utworzone w ośrodkach dla seniorów działających w dzielnicach: Kamień, Niedobczyce i Ligota-Ligocka Kuźnia. Generalnie w porównaniu do roku 2019 liczba wyborców w Rybniku zmalała o 6.692 osoby. W całym naszym okręgu wyborczym uprawnionych do głosowania jest według danych Państwowej Komisji Wyborczej 530.008 osób. Ale trzeba pamiętać o wyjątkowo popularnej w tym roku tzw. turystyce wyborczej, która osobom, które postarały się o stosowne zaświadczenie pozwala praktycznie głosować w dowolnym lokalu wyborczym na terenie całego kraju.
Głosowanie w Rybniku odbywa się w rozsianych na terenie całego miasta 66 obwodowych lokalach wyborczych i w 6 wspomnianych szpitalach i placówkach dla seniorów. 55 wyborców z 31 komisji obwodowych zdecydowało się na głosowanie korespondencyjne i dzisiaj listonosze Poczty Polskiej, która wygrała wyborczy przetarg, dostarczą ich karty do głosowania do odpowiednich obwodowych komisji wyborczych.
Kandydaci
Głosując mamy do wyboru 142 kandydatów do sejmu, zgłoszonych przez 8 komitetów wyborczych (6 komitetów zgłosiło po 18 kandydatów, 2 po 17). Wśród tych 142 kandydatów są 63 kobiety oraz 32 mieszkańców Rybnika. W przypadku senatu wybór jest znacznie mniejszy, bo w okręgu wyborczym nr 73 obejmującym Rybnik oraz powiaty mikołowski i rybnicki o mandat ubiega się tylko 4 kandydatów.
Jak głosować
I w wyborach do sejmu, i do senatu możemy oddać głos tylko na jednego kandydata (w sumie góra dwa głosy) stawiając znak „X” w kratce przy jego nazwisku. Oczywiście żeby wziąć udział w głosowaniu, przedstawicielowi obwodowej komisji wyborczej trzeba okazać dokument potwierdzający naszą tożsamość.
Referendum
Równolegle z wyborami odbywa się referendum ogólnokrajowe. Zwracamy uwagę, że zgodnie z obowiązującymi przepisami z lokalu wyborczego wyborca nie może wynieść żadnej karty do głosowania, również tej referendalnej. Taki czyn jest traktowany jak wykroczenie. Członkowie komisji wyborczej jeśli zauważą taką próbę powinni interweniować.