Strona główna/Aktualności/Miasto/"Wspólna Nacyna". Rybniczanie sprzątali rzekę

"Wspólna Nacyna". Rybniczanie sprzątali rzekę

26.03.2024 Miasto

W poniedziałek, 25 marca, mieszkańcy Rybnika wzięli udział w akcji "Wspólna Nacyna", mającej na celu oczyszczenie terenów wokół rzeki Nacyny. Pomimo niepewnej pogody, która starała się pokrzyżować plany, uczestnikom nie brakowało entuzjazmu i determinacji. 

Mieszkańcy sprzątali Nacynę.

Przed siedzibą Wspólnego Stołu, organizatora wydarzenia, zgromadzili się ochotnicy, którzy następnie wyruszyli w kierunku dworca autobusowego. W wydarzeniu wzięło udział ponad 20 osób. Ku zaskoczeniu organizatorów nie były to tylko osoby regularnie korzystające ze wsparcia „Wspólnego Stołu”.

- Dlaczego podjęliśmy się takiej akcji? Odpowiedź jest prosta - chcemy pokazywać jak w łatwy sposób można realizować działania ekologiczne. „Wspólny Stół” skupia wokół siebie nie tylko osoby seniorów, osoby dotknięte kryzysem energetycznym lub po prostu ubogie, ale także wolontariuszy i różne organizacje pomocowe. Na dzień pozyskujemy żywność z krótką datą przydatności, zgodnie z zasadą zero waste, która jest przerabiana przez wolontariuszy oraz jest dystrybuowana do lodówek społecznych zlokalizowanych na terenie Rybnika - mówi Małgorzata Ostrowska, organizator akcji.

Sprzątano też Park Tematyczny.Zebrano sporo śmieci.

Mieszkańcy wspólnymi siłami zebrali kilkanaście worków śmieci, co potwierdza ich zaangażowanie. Po kilku godzinach poświęconych na wiosenne porządki, efekty były widoczne gołym okiem. Okolice rzeki Nacyny mogą teraz cieszyć się nową, czystą oprawą.

Brzegi Nacyny już bez śmieci.

Po Świętach Wielkanocnych zorganizowana zostanie następna akcja ekologiczna - „wietrzenia szaf” czyli wymiany lub oddania ubrań, które nie są nam już potrzebne.

- Takimi prostymi działaniami staramy się ratować środowisko i pomagać ludziom - wyjaśnia Pani Małgorzata. 

(D)

do góry