Strona główna/Aktualności/Miasto/Wojciech Świerkosz: "Panie prezydencie melduję wykonanie (..)

Wojciech Świerkosz: "Panie prezydencie melduję wykonanie zadania"

24.05.2024 Miasto

Z Urzędem Miasta Rybnika po 9 latach pracy na stanowisku wiceprezydenta Rybnika od spraw edukacji i kultury pożegnał się Wojciech Świerkosz. Podczas sesji 23 maja dziękował za współpracę.

Wojciech Świerkosz przez 9 lat piastował urząd zastępcy prezydenta Rybnika.

- W pierwszej kolejności dziękuję panu prezydentowi Piotrowi Kuczerze za okazane mi ponad 9 lat temu zaufanie tak duże, że właściwie dające możliwość samodzielnego kreowania polityki oświatowej w Rybniku. Było to dla mnie ogromne wyzwanie, największe doświadczenie zawodowe, a jednocześnie ogromnie satysfakcjonująca pasja, w której odpowiedzialność za realizację 40 proc. budżetu miasta Rybnika nastąpiła w niełatwym czasie. Był to czas kolejnych reform systemu edukacji w Polsce, powrotu sześciolatków do przedszkoli, likwidacji gimnazjów, zmiany podstaw programowych szkół średnich z 3- i 4-letnich na 4- i 5-letnie licea i technika, zmiany sieci szkół, masowe migracje nauczycieli między szkołami w poszukiwaniu etatów, dramatyczny czas pandemii koronawirusa, w którym najpierw baliśmy się o życie i zdrowie dzieci, młodzieży oraz pracowników, a potem o wyniki egzaminów ósmoklasistów i maturzystów. W końcu czas kryzysu uchodźczego wywołanego wojną w Ukrainie skutkujący pojawieniem się kilkuset uczniów z Ukrainy w naszych szkołach i przedszkolach. Niezmiernie cieszę się, że cały ten okres mojej współpracy z państwem oraz ludźmi rybnickiej edukacji został podsumowany w jednej z ostatnich rozmów z pracownikami Centrum Edukacji i Kultury w sposób następujący: „Szefie to był burzliwy czas ale dobry dla rybnickiej oświaty” - mówił Wojciech Świerkosz.

Następnie dziękował innym zastępcom prezydenta Rybnika, wiceprezydentowi Januszowi Koperowi, wiceprezydentowi Wojciechowi Kiljańczykowi i obecnemu senatorowi Piotrowi Masłowskiemu.

- Swoje myśli i podziękowania kieruję też w stronę śp. Wojciecha Studenta, który jak to on cały on, najpierw, kiedy po raz pierwszy mnie zobaczył, stwierdził, że jestem zbyt sztywny i kostyczny i że trzeba mnie rozruszać, a potem w ciągu kolejnych 3 lat, jak starszy brat, nauczył mnie Rybnika - mówił podczas sesji Wojciech Świerkosz.

Odchodzący wiceprezydent Rybnika dziękował podziękował także radnym miejskim.

- Bardzo dziękuję wszystkim paniom i panom radnym Rady Miasta Rybnika, poprzedniej i wcześniejszej kadencji tym, którzy są dziś obecni na sali sesyjnej i tym, którzy już nie piastują mandatu radnej i radnego, radnym koalicji i opozycji za wyjątkową współpracę i konsensus, jaki panował w mieście Rybniku w tych ostatnich 9 latach w temacie szeroko rozumianej edukacji. Nie przypominam sobie, Szanowni Państwo, sytuacji na żadnej z blisko 130 sesji poprzednich dwóch kadencji, na których referowałem wam projekty uchwał, aby ktokolwiek z was chciał oszczędzać czy wręcz ograniczać finansowo czy organizacyjnie szansę na rozwój edukacyjny dzieci i młodzieży naszego miasta. To wielkie dobro, które działo się na tej sali i mam nadzieję, że nadal dziać będzie - mówił Wojciech Świerkosz.

Dziękował też wszystkim świętej pamięci radnym Rady Miasta Rybnika, których nie ma już z nami: pani Dyrektor Zespołu Szkół Technicznych i radnej Grażynie Kohut,  Krystynie Stokłosie oraz Krystynie Wałach, Benedyktowi Kołodziejczykowi oraz Adamowi Fudalemu, prezydentowi i przewodniczącemu Rady Miasta Rybnika.

Odchodzący wiceprezydent w dalszej kolejności dziękował wszystkim współpracownikom zarówno w urzędzie jak i jednostkach miejskich.

- Panie prezydencie: „melduję wykonanie zadania” - powiedział na koniec.

Redaktor Naczelny
Aleksander Król
do góry