Strona główna/Aktualności/Miasto/Wojciech Kruczek pożegnał 99 rybnickich strażaków. (..)

Wojciech Kruczek pożegnał 99 rybnickich strażaków. Teraz będzie komendantem 3500 strażaków całego Śląska

17.02.2024 Miasto

Po 6 latach służby w Rybniku, starszy brygadier Wojciech Kruczek został powołany na stanowisko Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP. W piątek 16 lutego w komendzie PSP w Rybniku rybniccy strażacy oraz samorządowcy na czele z prezydentem Rybnika Piotrem Kuczerą pożegnali dotychczasowego komendanta rybnickiej straży, który odtąd będzie kierował 3500 strażaków z całego Śląska.

W uroczystości wzięła udział rodzina komendanta Wojciecha Kruczka Zdj. Aleksander Król

Decyzją Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dniem 12 lutego starszy brygadier Wojciech Kruczek, został powołany na stanowisko Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP. 

W piątek 16 lutego w komendzie PSP w Rybniku rybniccy strażacy oraz samorządowcy na czele z prezydentem Rybnika Piotrem Kuczerą pożegnali dotychczasowego komendanta rybnickiej straży, który odtąd będzie kierował 3500 strażaków z całego Śląska.

Prezydent Kuczera dziękował komendantowi w imieniu wszystkich samorządowców Ziemi Rybnickiej. Zdj. AK

- Bardzo się cieszymy, że pan komendant "mógł przejść" przez Rybnik, przez powiat rybnicki, bo to była szkoła, którą zapamięta, w czasach dość ciekawych - jak mówią Chińczycy - obyś żył w ciekawych czasach”. Było to pandemia, wojna w Ukrainie, ale też świetna współpraca z jednostkami OSP, które są tak liczne na naszym terenie i za to chciałem w sposób szczególny podziękować - mówił Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.

- Każdy z samorządowców miał swoje problemy - czasem z pożarami, cześciej z klęskami żywiołowymi. Dziękuję w ich imieniu za znakomitą koordynację  wszystkich działań ratowniczych, w których uczestniczyła cała załoga - mówił Kuczera, dziękując dotychczasowemu komendantowi rybnickich strażaków, który - jak to ujął prezydent - "został stworzony do większych rzeczy".

Starszy brygadier Wojciech Kruczek zdradził nam, co było najtrudniejsze w całej jego 6-letniej rybnickiej karierze.

- Dwukrotny wybuch butli z gazem, gdzie w jednej sytuacji cały budynek uległ zawaleniu, w drugim ściana frontowa i duża część obiektu. W jednym ze zdarzeń mieliśmy ofiarę śmiertelną, w drugim ciężko ranną. To były takie momenty, gdzie trzeba było się wesprzeć pewnymi decyzjami. Kolejnym trudnym momentem był pożar budynków wielorodzinnych w Czerwionce-Leszczynach. To były zdarzenia jednoczesne, w które trzeba było zaangażować duże siły i środki oraz ewakuować ludzi którzy tam mieszkali - wspomina Wojciech Kruczek.

W uroczystości wzięła udział rodzina komendanta, który wspomniał o wychowaniu synów w duchu strażackim. Jak przyznał nam Wojciech Kruczek, być może jeden z nich pójdzie w ślady ojca.

- Starszy syn jest studentem II roku ekonomii, zaś młodszy w tym roku podchodzi do matury i myślę, że spróbuje pójść w ślady ojca, zobaczymy z jakim skutkiem - śmieje się komendant.

W Rybniku kierował pracą 101 pracowników, w tym 99 strażaków (dwa etaty cywilne), teraz jako Śląski Komendant Wojewódzki będzie kierował pracą 3,5 tysiąca strażaków.

Wojciech Kruczek pożegnał się ze strażakami z Rybnika. Został Śląskim Komendantem Wojewódzkim

26 zdjęć

W piątek 16 lutego w komendzie PSP w Rybniku odbyło się uroczyste pożegnanie dotychczasowego komendanta rybnickich strażaków - starszego brygadiera Wojciecha Kruczka, który objął stanowisko Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP. 

 

Redaktor Naczelny
Aleksander Król
do góry