Władze Rybnika i Pet Patrol poszukują chętnych do stworzenia azylu dla nutrii
28 sierpnia w rybnickim magistracie odbyła się druga konferencja prasowa dotycząca odłowu i eliminacji nutrii w województwie śląskim. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele władz miasta oraz członkowie rybnickiego Pet Patrolu, którzy zadeklarowali pełne wsparcie dla osób i instytucji gotowych prowadzić azyl dla nutrii.
Władze miasta oraz aktywiści z Pet Patrolu podkreślają, jak ważne jest znalezienie odpowiedniego rozwiązania, które nie tylko uratuje część populacji nutrii, ale również będzie zgodne z przepisami prawa. Dlatego wystosowali apel do osób i podmiotów zainteresowanych prowadzeniem azylu dla nutrii.
– Dopóki polskie prawo nie umożliwi samorządom swobodnego działania w zakresie zapobiegania wzrostowi populacji inwazyjnych gatunków obcych oraz ich ochrony, mamy dwie możliwości. Możemy rozszerzyć program opieki nad zwierzętami bezdomnymi, jednak w tym celu musimy znaleźć gospodarstwo rolne, które uzyska zgodę Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska na przetrzymywanie nutrii.
Apelujemy więc do gospodarstw rolnych zainteresowanych współpracą z Urzędem Miasta i ubiegających się o tę zgodę, aby skontaktowały się z Wydziałem Ekologii. Pomożemy i wskażemy co trzeba zrobić, aby taką właściwą decyzję dostać. Apelujemy również do fundacji, firm i stowarzyszeń zainteresowanych prowadzeniem azylu dla nutrii, aby zgłosiły się do nas – mówiła Urszula Kiraga, starsza specjalistka w Wydziale Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej.
Pet Patrol Rybnik zgłaszał potrzebę kastracji i sterylizacji gryzoni już w 2020 roku. Wówczas miasto nie podjęło działań w tej sprawie. Aktywiści deklarują gotowość do pomocy osobom, które chcą stworzyć nutriom azyl.
– Chciałabym powtórzyć apel do jednostek i podmiotów, które mogą uratować życie tych zwierząt. Należy przede wszystkim wziąć pod uwagę, że nie są to zwykłe zwierzęta, lecz gatunek inwazyjny. Z tego powodu pojawiają się trudności z umieszczeniem ich w ośrodkach, mimo że w Polsce jest ich wiele. Chciałabym zachęcić osoby, które chcą zaangażować się w tę sprawę. Jako fundacja, jesteśmy gotowi wesprzeć takie podmioty własnym doświadczeniem – mówi Izabela Kozieł z Pet Patrol Rybnik.
– Okazuje się, że jednak jest jakieś rozwiązanie tej sytuacji, ale potrzebujemy przedsiębiorców, którzy znają się na gatunkach inwazyjnych, przepisach prawnych i są gotowi podjąć się takich działań. Jesteśmy do Państwa dyspozycji. Możemy udzielić informacji na temat formalności i wymaganych dokumentów. Zależy nam, aby mieszkańcy Rybnika mogli odwiedzać rybnickie nutrie. Wszyscy je pokochaliśmy, dlatego zależy nam, aby pozostały tutaj z nami – zapewnia Iwona Kuchta z Pet Patrol
Podczas konferencji poruszono również kwestię niezbędnych zmian w przepisach dotyczących postępowania z inwazyjnymi gatunkami obcymi. Wojciech Kiljańczyk oznajmił, że miasto wystosuje apel do parlamentarzystów o ułatwienie samorządom podejmowania działań w tej sprawie.
– Zależy nam na tym, aby w naszym państwie powstał centralny azyl dla zwierząt, które są definiowane i uznawane za gatunki inwazyjne. Chcemy, aby te zwierzęta na terenie całego kraju, nie tylko w Rybniku, mogły być otoczone opieką oraz aby mogły powstawać dla nich miejsca, które będą komfortowe i bezpieczne. Apel jest podpisany przez prezydenta Piotra Kuczerę. Dziś będziemy go rozsyłać do naszych parlamentarzystów – mówił Wojciech Kiljańczyk.
Przypomnijmy, że nutrie w 2023 roku zostały uznane za Inwazyjny Gatunek Obcy (IGO), dlatego RDOŚ ogłosił przetarg na eliminację tych zwierząt w województwie śląskim, w tym w Rybniku. W poniedziałek, 26 sierpnia, zakończył się etap zgłaszania ofert – do przetargu przystąpiły trzy firmy, które zaoferowały wykonanie zadania w przedziale od 240 do 553 tys. zł.