Strona główna/Aktualności/Miasto/Wieża ciśnień czeka na lepsze widoki

Wieża ciśnień czeka na lepsze widoki

05.01.2024 Miasto

Dobiega końca remont i modernizacja dawnej wieży ciśnień w dzielnicy Zamysłów, usytuowanej w sąsiedztwie drogi regionalnej Racibórz - Pszczyna.

Tak dzisiaj prezentuje się odnowiona, przedwojenna wieża ciśnień. Zdj. Wacław Troszka
Na zabytkowym obiekcie wpisanym do rejestru zabytków zainstalowano już dwa podświetlane napisy z nazwą miasta.
Wieża ciśnień wybudowana w roku 1937 ma prawie 29 m wysokości. W czasie kończących się prac przeszła praktycznie remont generalny. Wykonano m.in. obróbki blacharskie oraz nowe instalacje elektryczną i odgromową, a także rynienki, odprowadzające deszczówkę. Z kolei na elewacji, w górnej części obiektu zainstalowano dwa podświetlane napisy „Rybnik”. Zostaną one włączone, gdy tylko w wieży zostanie zainstalowany licznik energii elektrycznej i nową instalacją popłynie prąd.

Górny podest, to tu zostaną wkrótce wprawione okna widokowe. Zdj. Wacław Troszka

W ramach trwającej od września inwestycji rozebrano również usytuowany w sąsiedztwie wieży niewielki betonowy budynek. Umowa z wykonawcą, który wygrał zorganizowany przez magistrat przetarg opiewała na prawie 1 mln, 258 tys. zł.
Jak informuje Jacek Hawel, dyrektor magistrackiego centrum inwestycji, w przeciągu dwóch, trzech miesięcy w górnej części wieży, na wysokości około 17 m zostaną zamontowane cztery duże okna widokowe  i w ten sposób dawna wieża ciśnień zostanie przekształcona w wieżę widokową. Oczywiście chciało by się spojrzeć na okolicę z jej najwyższego pomieszczenia, ale uniemożliwia to wypełniający je niemal po brzegi oryginalny zbiornik na wodę.

We wnętrzu wieży trwają ostatnie prace wykończeniowe. Zdj. Wacław Troszka

Nową na mapie Rybnika wieżą widokową będzie zarządzać docelowo Zabytkowa Kopalnia „Ignacy”, na terenie której również znajduje się wieżą widokowa, pełniąca w przeszłości rolę wieży ciśnień.

Odnowiona wieża ciśnień w dzielnicy Zamysłów

9 zdjęć

Dobiega końca remont i modernizacja dawnej wieży ciśnień w dzielnicy Zamysłów usytuowanej w sąsiedztwie drogi regionalnej Racibórz - Pszczyna. Wybudowana w roku 1937 wieża ma prawie 29 m wysokości.

 

Dziennikarz
Wacław Troszka
do góry