Strona główna/Aktualności/Miasto/Wielorazowe naczynia stosuje już wiele rybnickich lokali (..)

Wielorazowe naczynia stosuje już wiele rybnickich lokali gastronomicznych

28.04.2023 Miasto

Już od ponad dwóch lat rybniczanie w trosce o dobro planety mogą odbierać posiłki na wynos w specjalnie do tego celu przeznaczonych wielorazowych pojemnikach. Kaucjonowane naczynia stosuje już wiele rybnickich lokali gastronomicznych.

Wielorazowe kubki używane są m.in. w Stołówce. Zdj. Lucyna Tyl

Rybnickie kaucjonowane wielorazowe naczynie miało swoją premierę w Bistro „Z ikrą” w listopadzie 2021 roku.

Obecnie rybnickie kaucjonowane naczynia na posiłki na wynos można znaleźć u kolejnych przedsiębiorców gastronomicznych:

  • Centrum Plus, zlokalizowanym w Rybnickim Centrum Edukacji Zawodowej,
  • Stołówce na Wodociągach Mniam-Mniam
  • 4 fit - Catering dietetyczny. 

Dzięki udziałowi Rybnika w programie Śląska Przestrzeń Innowacji możliwe było również wprowadzenie do przestrzeni miejskiej nowego produktu - wielorazowego kaucjonowanego kubka na napoje ciepłe - kawę czy herbatę (te doskonale sprawdzają się w Kawiarni Silesija na rybnickich błoniach czy kawiarni Schodki na Rynku) oraz nadanie nowej funkcji wielorazowym miejskim kubkom na napoje zimne, które z powodzeniem „obsługiwały” miejskie imprezy już od 2019 roku (do swojego letniego ogródka wprowadził je m.in. Pub Spółdzielczy w Rybniku).

Wielorazowe kubki stosuje m.in. Kawiarnia Silesija na Paruszowcu-Piaskach.

Swój ekologiczny kubek, tzw. Ekoszolkę z powodzeniem wprowadza wśród przedsiębiorców gastronomicznych skupionych wokół rybnickich wód rybnickie Stowarzyszenie Aktywni.

O wprowadzenie systemu wielorazowych naczyń w Rybniku od wielu lat zabiega Jarosław Bem, rybniczanin, innowator: 

- System od wielu lat jest standardem na imprezach masowych u naszych zachodnich i południowych sąsiadów. Oprócz licznych festiwali (np. Colours of Ostrava od roku 2012) wdrożyły go m.in. znane kluby sportowe; Bayern Monachium, Borussia Dortmund, Slavia Praga czy MSK Żylina.

Naczynia wielorazowe są coraz bardziej popularne.

Z kolei Miasto wykorzystało szansę, jaką było uczestnictwo Rybnika w międzynarodowym projekcie StratKIT, w ramach programu Interreg Region Państw Morza Bałtyckiego: 

- Inspiracją do wprowadzenia systemu kaucjonowanych naczyń w Rybniku był niemiecki system kaucjonowania  naczyń na wynos. Głównym rezultatem projektu StratKIT jest Zestaw Narzędzi Zrównoważonego Posiłku Publicznego, który jest obecnie poszerzany o nowe pomysły i rozwiązania w ramach projektu StratKIT+.” - mówi Monika Kubisz, koordynująca oba projekty. 

Nowością ostatnich miesięcy jest wprowadzenie systemu kaucji krosowanej - klient może zakupić posiłek u jednego gastronoma, a następnie oddać pojemniki i odzyskać kaucję w innej uczestniczącej w systemie restauracji. 

kaucjonowane pojemniki sprawdzają się w 4 Fit catering dietetyczny

Wszyscy restauratorzy zgodnie przyznają, że powody przystąpienia do systemu są oczywiste: 

- Robimy to z pobudek ekologicznych i ekonomicznych. Używanie wielorazowych, wykonanych z polipropylenu naczyń, które wytrzymują cykl tysiąca myć, stanowi jedyną alternatywę w stosunku do jednorazówek, wyrzucanych natychmiast po użyciu. Jest to lepsze rozwiązanie także dla klienta, który wpłaca zwrotną kaucję za wielorazowe naczynie, którą odzyskuje po zwróceniu umytego pojemnika. Zatem pakowanie nic go nie kosztuje  - przekonuje Joanna Marczuk, właścicielka Stołówki na Wodociągach Mniam-Mniam

- Nasi klienci już od jakiegoś czasu pytali o taką możliwość, dzięki programom Śląska Przestrzeń Innowacji i StratKIT+ możemy przetestować system w naszej działalności, która jest specyficzna. Wybierając dietę pudełkową, jeden klient musi założyć kaucję za kilka zestawów, ale mamy już pierwszych chętnych. Z wielorazowych kaucjonowanych pojemników korzystają m.in. Piotr Kuczera - znany rybnicki judoka oraz uprawiająca kickboxing Dominika Filec z Jastrzębia Zdroju - dodaje Nikolina Skowron, właścicielka 4 fit Catering.  

Coraz bardziej świadomi ekologicznie są również sami klienci: - Zawsze używam własnych menażek, kupując obiady na wynos -  przekonuje pan Tadeusz, rybniczanin, stały klient Stołówki Mniam-Mniam.

- Rozwiązanie, które znamy z Czech, cieszy się dużą popularnością w Rybniku. Naszym gościom pomysł wprowadzenia wielorazowych kaucjonowanych kubków na kawę i herbatę bardzo się spodobał. Wracają do nas z „wypożyczonymi” kubkami po kolejne ciepłe napoje, wiemy też, że  używają ich poza naszą kawiarnią, co nas bardzo cieszy - zapewnia Aleksandra Kompała, właścicielka Kawiarni Silesija.

Klientom podoba się takie rozwiązanie. Zdj. Lucyna Tyl

Co ważne, przedsiębiorcy gastronomiczni promujący wielorazowe naczynia na napoje i posiłki na wynos są nie tylko ekologicznie, ale również społecznie odpowiedzialni. Bistro „Z Ikrą”, Kawiarnia Silesija i Pub Spółdzielczy to podmioty ekonomii społecznej, zatrudniające osoby z niepełnosprawnościami, a Stołówka na Wodociągach Mniam-Mniam przekazuje czyste nadwyżki żywności do rybnickiej kuchni społecznej - Wspólnego Stołu.

Rybnicki model odpowiedzialnej konsumpcji i produkcji został doceniony m.in. przez jury  międzynarodowego konkursu Innowacje w polityce, którego Rybnik jest aż trzykrotnym finalistą. Laureaci zostaną wyłonieni 11 maja podczas uroczystej gali konkursu w Warszawie.

Opracowanie
rybnicka .eu
do góry