Strona główna/Aktualności/Miasto/Wielkanoc przy Wspólnym Stole w Rybniku

Wielkanoc przy Wspólnym Stole w Rybniku

07.04.2023 Miasto

Świąteczne wędliny, biała kiełbasa, wielkanocny żur i, przede wszystkim, jajka pod wieloma postaciami zagoszczą w tym roku we Wspólnym Stole - kuchni społecznej przy ul. Zebrzydowickiej 30/3 w Rybniku, prowadzonej przez Ośrodek Pomocy Społecznej, przy wsparciu organizacji pozarządowych i wolontariuszy.

Wielkanoc we Wspólnym Stole. Zdj. OPS Rybnik

W Rybniku działa społeczna kuchnia - dostępny dla każdego „Wspólny stół” przygotowuje się na święta, by w wyjątkowym wielkanocnym czasie nikt nie był głodny i samotny.

Wielkanocne dania przygotowywane są już od kilku dni przez seniorki i seniorów, pod czujnym okiem animatorów z Fundacji „Byle do wiosny”. W akcję włączyło się Stowarzyszenie Pomocownia, które między innymi zakupiło część produktów oraz sąsiadujące z kuchnią społeczną Hospicjum Domowe Rybnik - te z kolei przekazało żywność na rzecz osób potrzebujących odwiedzających Wspólny Stół.

- Duża część potraw powstaje z produktów uratowanych przed zmarnowaniem, przekazywanych do Wspólnego Stołu przez Bank Żywności, za pośrednictwem Fundacji „Byle do wiosny” - mówi Barbara Kazana z rybnickiego OPS.

Przygotowania do świąt. Zdj. OPS

- Tym samym przyczyniamy się do znacznego ograniczania strat żywności w naszym mieście, co jest zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju. Zarządzanie resztkami żywności i strategie na rzecz zmniejszania jej strat to jedne z narzędzi zrównoważonego posiłku publicznego, testowanych obecnie w projekcie StratKIT+, który realizowany jest w Rybniku ze środków Interreg Baltic Sea Region - dodaje Monika Kubisz, koordynatorka projektu StratKIT+.

Wspaniałe świąteczne potrawy czekają we Wspólnym Stole. Zdj. OPS Rybnik

- Zachęcamy również mieszkańców do uzupełniania społecznej lodówki znajdującej się przy wejściu do „Wspólnego stołu”. Jeśli po świętach w domach zostaną nadwyżki żywności - proszę, podzielcie się nimi z potrzebującymi - apeluje Barbara Kazana.

W Wielki Piątek, w trakcie dyżuru w godz. 15.00-18.00, we Wspólnym Stole odbywać się będzie malowanie jajek, uczestnicy warsztatów przygotują też kosz ze święconką, który następnego dnia zaniesiony zostanie do kościoła.

Wspólny Stół jest czynny w oba świąteczne dni (Niedzielę i Poniedziałek Wielkanocny) w godz. 11.00 - 14.00.

- Zapraszamy wszystkie osoby, przede wszystkim bezdomne, samotne, ubogie do świętowania tego radosnego czasu z nami. Dla nikogo nie zabraknie miejsca, każdy jest mile widziany - zachęca Dariusz Piotrowski, streetworker, na co dzień pracujący z osobami bezdomnymi. - Aby nikt nie był głodny i samotny - dodaje.

Opracowanie
rybnicka .eu

Zobacz także

Rok przy rybnickim Wspólnym Stole
Rok przy rybnickim Wspólnym Stole

Rok przy rybnickim Wspólnym Stole

do góry