Strona główna/Aktualności/Miasto/Wiekowe kamienice przy Mikołowskiej i Piasta odzyskały (..)

Wiekowe kamienice przy Mikołowskiej i Piasta odzyskały dawny blask

04.04.2024 Miasto

Dwie kamienice przy ulicy Mikołowskiej 27 i ulicy Piasta 9 w Rybniku odzyskały dawny blask. Nowa elewacja, zastąpienie pieców kaflowych ogrzewaniem miejskim to nie jedyne zmiany, które tam zaszły.

Odnowiona kamienica na ulicy Mikołowskiej w Rybniku.

Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Rybniku w maju ubiegłego roku ogłosił przetarg na remont kamienic znajdujących się przy ul. Mikołowskiej 27 oraz ul. Piasta 9. Budynki musiały zostać dostosowane do wymagań uchwały antysmogowej mającej na celu poprawę stanu jakości powietrza w regionie.

Główne prace obejmowały termomodernizację budynków wraz zmianą sposobu ogrzewania. Kaflowe piece i inne systemy grzewcze zostały zdemontowane. Zastąpiła je nowa instalacja c.o., podłączona do miejskiej sieci ciepłowniczej. Ocieplone zostały ściany, częściowo wymieniono stolarkę okienną.

Kamienica na Piasta z oczyszczoną elewacją.

- Na Mikołowskiej wykonano remont elewacji, który polegał na oczyszczeniu elewacji ceglanej metodą piaskowania i czyszczenia chemicznego oraz oczyszczeniu i odmalowaniu elewacji tynkowanej a także renowacji sztukaterii elewacyjnych polegającej na jej oczyszczeniu i odmalowaniu - mówi Sebastian Dudek, Inspektor Nadzoru ZGM w Rybniku.

Remont kamienicy przy ul. Mikołowskiej wykonała firma Partum T. Machniewicz R. Iwaniana sp.j. z Zabrza. Pracami na ul. Piasta zajęła się firma Monomer sp. z o.o. z Myszkowa.

Wszystkie prace budowlane zostały ukończone pod koniec ubiegłego roku.

- Roboty zakończono grudniu 2023 roku. Budynki podczas robót były cały czas w użytkowaniu. Roboty prowadzone były w taki sposób aby zapewnić lokatorom możliwość użytkowania budynków i ogrzewania w sezonie grzewczym - mówi Sebastian Dudek.

W budynku przy ul. Mikołowskiej 27 oraz ul. Piasta 9 znajdują się mieszkania komunalne. Pierwszy z nich mieści cztery takie lokale, z czego trzy są zamieszkałe, a jeden stoi pusty. Drugi budynek posiada pięć mieszkań komunalnych, z których cztery są zajęte, a jedno pozostaje niezamieszkane.

Inwestycja na Mikołowskiej kosztowała miasto 794 419 zł brutto. Koszt prac remontowych kamienicy przy ul. Piasta wyniósł 1 152 558 zł brutto.

ZGM wyremontuje całe dawne osiedle z czerwonej cegły

ZGM wyremontuje też pozostałe budynki z czerwonej cegły przy Mikołowskiej

ZGM planuje remont pozostałych budynków na ulicy Mikołowskiej oraz lokalu przy ul. Długosza.

- W kolejnych latach planowane do wykonania są prace termomodernizacyjne wraz ze zmianą sposobu ogrzewania budynków przy ul. Mikołowskiej 29, 31, 31a oraz przebudowa i remont budynku Długosza 4 - informuje Sebastian Dudek.

Autor: DR

Kamienice przy Mikołowskiej i Piasta w Rybniku z nową elewacją

7 zdjęć

Dwie kamienice przy ul. Mikołowskiej 27 i ul. Piasta 9 w Rybniku przeszły gruntowny remont, który zmienił ich wygląd zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz. Nowa elewacja, zastąpienie pieców kaflowych ogrzewaniem miejskim to nie jedyne zmiany, które wprowadzono.

do góry