Strona główna/Aktualności/Miasto/Wiek rybnickiego hufca

Wiek rybnickiego hufca

11.06.2023 Miasto

- Harcerstwo to sposób na życie. To misja i pasja - mówi phm. Michalina Musiolik-Zawadzka. Rybniczanka była jedną z osób świętujących w Kampusie 100-lecie Hufca Ziemi Rybnickiej im. hm. Józefa Pukowca.

Uroczysty apel harcerski odbył się w Kampusie. Zdj. Sabina Horzela-Piskula

Świętujący wiek istnienia hufiec został odznaczony Złotą Odznaką Honorową „Za Zasługi dla Województwa Śląskiego”.

- Cieszę się, że mogę wręczyć tę odznakę hufcowi, z którym są związane trzy pokolenia mojej rodziny - mówił Grzegorz Wolnik, radny Sejmiku Województwa Śląskiego.

- Symbolicznie to również odznaka dla naszego patrona Józefa Pukowca, któremu województwo składa w ten sposób najwyższy hołd - dodał Wolnik i udekorował sztandar rybnickiego hufca ZHP.

Hufiec ZHP został odznaczony Złotą Odznaką Honorową „Za Zasługi dla Województwa Śląskiego”. Sztandar rybnickiego hufca udekorował Grzegorz Wolnik. Zdj. Sabina Horzela-Piskula

- Kiedy spojrzę wstecz widzę wielu niezwykłych ludzi - to dawni komendanci, ich zastępcy, członkowie komend i instruktorzy. To ich praca, zaangażowanie, wiedza i chęć pracy z młodymi ludźmi sprawiły, że rybnickie harcerstwo wychowało tak wielu niezłomnych bohaterów, społeczników, świadomych obywateli i naprawdę wspaniałych ludzi. Dziś mogę z dumą powiedzieć, że mam wspaniałą kadrę. Rybniccy instruktorzy, drużynowi, przyboczni, zastępowi prowadzą swoje jednostki w pomysłowy i odpowiedzialny sposób. Za co dziękuję każdemu z nich. Chylę czoła przed wszystkimi, którzy tworzyli nasz hufiec wczoraj i z całego serca dziękuję, tym którzy są ze mną dziś - podsumowała druhna phm. Patrycja Bielaczek, która od października 2022 roku jest komendantką Hufca Ziemi Rybickiej.

Liczy on dziś 102 zuchów (do 10 lat), 266 harcerzy (od 10 do 21 lat) oraz 102 instruktorów i seniorów harcerstwa.

- Dziękuję tym, którzy tworzyli ten hufiec przez stulecie - usłyszeli harcerze od komendantki phm. Patrycji Bielaczek.

10 czerwca podczas uroczystego apelu harcerskiego w Kampusie wręczono kilkadziesiąt odznaczeń i wyróżnień druhom i druhnom. Odznakę „Za Zasługi Dla Hufca ZHP Ziemi Rybnickiej” w stopniu złotym przyznano też m.in. prezydentowi miasta Piotrowi Kuczerze i staroście powiatu Damianowi Mrowcowi, ale też stowarzyszeniom, szkołom oraz oczywiście harcerzom, m.in. byłym komendantom hufca: Janowi Bochenkowi, Teresie Knurze i Martynie Kowackiej - dziś naczelniczce Związku Harcerstwa Polskiego. Wśród odznaczonych tą odznaką była też phm. Michalina Musiolik-Zawadzka, która z harcerstwem jest związana od ponad 20 lat.

- Rodzice są harcerzami, więc od małego marzyłam żeby założyć mundur harcerski. Miałam 5-6 lat, gdy na pierwszych koloniach towarzyszyłam mamie, która była druhną. Potem była gromada zuchowa i drużyna harcerska, a teraz prowadzę już swoją jednostkę. 4. Gromada Zuchowa „Komnata Tajemnic” liczy ok. 20 zuchów; najmłodszy ma 7 lat - mówi rybniczanka, która prowadzi gromadę już 10 lat i zachęca dzieci, by zostawały zuchami.

- Takie zajęcia są rewelacyjne, bo dzieci uczą się wielu rzeczy się, przede wszystkim samodzielności, która jest dziś tak potrzebna. I widzę, że radzą sobie o wiele lepiej niż ich rówieśnicy - mówi phm. Michalina Musiolik-Zawadzka.

- Jestem z rodziny harcerskiej - mówi phm. Michalina Musiolik-Zawadzka, która otrzymała odznakę „Za Zasługi Dla Hufca ZHP Ziemi Rybnickiej” w stopniu złotym. Zdj. (S)

- Czasy, w których obecnie działamy niekoniecznie sprzyjają organizacjom takim jak ZHP. Współczesne dzieci i młodzież mają wiele alternatyw i niestety coraz częściej znikają w wirtualnym świecie. To wyzwania, którym musimy stawić czoło. Daję jednak słowo harcerza, że zrobimy wszystko, by utrzymać nasz hufiec na wysokim poziomie i zaszczepić idee harcerstwa w kolejnych pokoleniach - deklaruje komendantka phm. Patrycja Bielaczek.

- Chylę czoła przed wszystkimi, którzy tworzyli nasz hufiec wczoraj i z całego serca dziękuję, tym którzy są dziś ze mną - podsumowała druhna phm. Patrycja Bielaczek. Zdj. (S)

Wiek rybnickiego hufca

48 zdjęć

10 czerwca w Kampusie świętowano 100-lecia Hufca Ziemi Rybnickiej. Odbył się uroczysty apel harcerski, wręczono odznaczenia i wyróżnienia nie tylko wyróżniającym się druhnom i druhom, a Hufiec ZHP został odznaczony Złotą Odznaką Honorową „Za Zasługi dla Województwa Śląskiego”.

Dziennikarz
Sabina Horzela-Piskula

Zobacz także

Rybniccy harcerze wspominali swoich instruktorów
Rybniccy harcerze wspominali swoich instruktorów

Rybniccy harcerze wspominali swoich instruktorów

100-lecie Hufca Ziemi Rybnickiej! "Harcerstwo to ludzie"
100-lecie Hufca Ziemi Rybnickiej! "Harcerstwo to ludzie"

100-lecie Hufca Ziemi Rybnickiej! "Harcerstwo to ludzie"

do góry