Strona główna/Aktualności/Miasto/Warsztatowiczów ogród wielofunkcyjny

Warsztatowiczów ogród wielofunkcyjny

08.05.2024 Miasto

Na tyłach Warsztatów Terapii Zajęciowej nr 1 „Przystań” przy ul. Kościuszki otwarto dzisiaj ogród sensoryczny. Społeczności warsztatów będzie służył na wiele sposobów bo z jednej strony jest tu bogaty zielnik, z drugiej plenerowa siłownia, a z trzeciej niewielka altana i stacjonarne leżaki wśród zieleni i roślin ozdobnych.

Oficjalnego otwarcia ogrodu sensorycznego przez przecięcie tradycyjnej wstęgi dokonali; od lewej: prezydent Piotr Kuczera, przedstawicielka PSONI Iwona Kapusta, dyrektorka rybnickiego OPS-u Anna Sowik-Złotoś i Marcin Chrosch, dyrektor  Wydziału Rodziny i Polityki Społecznej Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach. Zdj. Wacław Troszka
Ogród sensoryczny, nazywany inaczej ogrodem zmysłów urządzono dzięki finansowemu wsparciu fundacji Lotto i rybnickiej firmy Tesko Steel oraz środkom z budżetu miasta przeznaczonym na realizację projektu „ROR” - Rehabilitacja, Odpoczynek, Rozwój. W urządzaniu ogrodu pomogło też wielu sprawdzonych partnerów i przyjaciół warsztatów m.in. Rybnickie Służby Komunalne, które wybrukowały część ogrodu i Nadleśnictwo Rybnik ofiarując rośliny ozdobne i szyszki.

W ogrodzie znalazło się teżmiejsce na efektowny zielnik. Zdj. Wacław Troszka

Jak mówi Agata Marszałek, kierownik WTZ nr 1, to pięknie urządzone miejsce będzie służyć terapii, relaksacji i wypoczynkowi warsztatowiczów. Ale będą oni też mieli możliwość doświadczania tego małego świata różnymi zmysłami, bo przedmioty, które tu się znajdują, a nawet rodzaje podłoża mają bardzo różną fakturę.

Przybyłych na otwarcie ogrodu gości zaangażowano do ostatnich prac wykończeniowych. Zdj. Wacław Troszka

Ostatecznych kształtów ogród sensoryczny nabrał dopiero dzisiaj, gdy zaproszeni na jego uroczyste otwarcie goście wykonali ostatnie prace wykończeniowe, sadząc rośliny, montując karmniki i hoteliki dla owadów albo wieszając plenerowe oświetlenie na niewielkiej altanie. Część tych przedmiotów wykonano 21 marca na rybnickim rynku w czasie warsztatów rękodzielniczych, zorganizowanych w światowym dniu osób z zespołem Downa. Projekt ogrodu wykonała Karolina Skorupa-Fojcik. Prezydent Piotr Kuczera wespół z projektantką i przedstawicielką rybnickiego koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie Iwoną Kapustą posadził magnolię, która „na cześć” kierowniczki warsztatów będzie nosić imię Agata. Rośnie tu już lipa Danuta, zawdzięczająca swoje imię poprzedniej kierowniczce Danucie Reclik.

W nowym ogrodzie podopieczni warsztatów terapii zajęciowej będą m.in.  zażywać relaksu. Zdj. Wacław Troszka

- Bardzo się cieszę, że staraniem wielu osób powstało tu tak piękne i praktyczne miejsce, które będzie służyć m.in. warsztatowiczom, którzy też będą o nie dbać, m.in. pielęgnując rosnące tu rośliny - komentował prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

Otwarciu ogrodu sensorycznego towarzyszył pierwszy zorganizowany w nim piknik integracyjny.

Ogród sensoryczny warsztatowiczów

18 zdjęć

8 maja na tyłach Warsztatów Terapii Zajęciowej nr 1 "Przystań" przy ul. Kościuszki otwarto ogród sensoryczny z zielnikiem, plenerową siłownią i leżakami.

 

 

 

 

 

Dziennikarz
Wacław Troszka
do góry