Strona główna/Aktualności/Miasto/W szpitalu psychiatrycznym budują windy

W szpitalu psychiatrycznym budują windy

06.09.2023 Miasto

Spacerując po terenie Państwowego Szpitala dla Nerwowo i Psychiczne Chorych przy ul. Gliwickiej w Rybniku, trudno nie zauważyć oznak inwestycyjnego boomu.

 

Największą windę zbudowano przy najwyższym czterokondygnacyjnym budynku pawilonu VIII. Zdj. Wacław Troszka

Obecnie prace budowlane związane z przebudową przedwojennych budynków i dobudową zewnętrznych wind trwają w kolejnych czterech budynkach tego wyjątkowego kompleksu. Co ważne, windy, na budowę których zgodę wyraził wojewódzki konserwator zabytków, mimo nowoczesnego wyglądu całkiem dobrze komponują się z wiekowymi murami z czerwonej cegły.
Pierwszą taką windę dobudowano do pawilonu nr III jeszcze w ubiegłym roku. W tym roku zbudowano największą windę przy najwyższym w całym szpitalnym kompleksie, czterokondygnacyjnym pawilonie nr VIII. Jej ostateczny odbiór techniczny ma nastąpić w ciągu najbliższych dni. Winda jest na tyle duża, że będzie mogła transportować pacjentów na łóżkach. Przebudowa starych murów, budowa szybu windy oraz jej zakup i montaż kosztowały łącznie prawie 1 mln 304 tys. zł.

Nowoczesne windy dobrze komponują się z wiekowymi murami szpitalnych budynków. Zdj. Wacław Troszka

Obecnie rozbudowy pawilonów o szyby wind trwają jeszcze w czterech kolejnych budynkach różnej wielkości. (II, V, VII i XVII).
Ale to nie wszystko. Na terenie szpitala psychiatrycznego trwają i inne prace inwestycyjne, związane choćby z budową dodatkowej, rezerwowej serwerowni, co jest związane z tzw. cyberbezpieczeństwem szpitala. Trwa również budowa kompleksowego szpitalnego monitoringu, którego uruchomienie ma nastąpić w końcu września. Jak informuje rzeczniczka prasowa szpitala Michalina Zawarty, 33na jego terenie, również w budynkach zainstalowano ponad 200 kamer. Obecnie trwa m.in. urządzanie pomieszczenia, które będzie stanowić jego centrum. Znajdą się w nim oczywiście liczne monitory, na których pracownicy ochrony, ale nie tylko oni, będą śledzić, co aktualnie dzieje się na terenie szpitala.

Obecnie na terenie szpitala psychiatrycznego trwa modernizacja czterech kolejnych budynków. Zdj. Wacław Troszka

Tylko na przebudowę sześciu pawilonów oraz budowę i montaż wind szpital wyda prawie 6 mln 400 tys. zł. Znaczną część tych kosztów pokryją pozyskane przez dyrekcję szpitala dotacje zewnętrzne, pochodzące m.in. z funduszy unijnych.

Zbudowane już windy, ale nie tylko to będzie można zobaczyć w czasie dzisiejszego spaceru historycznego po terenie Szpitala Psychiatrycznego. Rozpocznie się o godz. 17. Zbiórka przy szpitalnej portierni przy ul. Gliwickiej 33. Przewodnikiem będzie pracownik szpitala Krzysztof Kutryb, wielki miłośnik i znawca historii tej wyjątkowej lecznicy. Więcej informacji o spacerze historycznym, organizowanym w ramach prac nad Gminnym programem rewitalizacji miasta Rybnika do roku 2030 można znaleźć na Facebooku TUTAJ

Dziennikarz
Wacław Troszka
do góry