Strona główna/Aktualności/Miasto/W Rybniku rozdano świadectwa dojrzałości

W Rybniku rozdano świadectwa dojrzałości

10.07.2024 Edukacja

Trzy rybnickie licea cieszą się z wyników tegorocznych matur, bo świadectwa dojrzałości otrzymali tam wszyscy, którzy w maju przystąpili do wymaganych egzaminów. Powody do zadowolenia mają też społeczności techników, szczególnie Ekonomika, Budowlanki i Mechanika.

Rozdanie świadectw dojrzałości w jednej z klas II LO. Zdj. Wacław Troszka

Jak podaje Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Jaworznie spośród 1234 maturzystów, którzy w Rybniku przystąpili do wszystkich wymaganych egzaminów w sesji majowej, świadectwa otrzymało 1013 z nich. Zdawalność wyniosła 82.09 proc. i jest niestety gorsza od tej przed rokiem (91,76 proc.). Najlepiej w województwie śląskim wypadli licealiści z powiatu kłobuckiego (90 proc.), najsłabiej z częstochowskiego (69 proc.). 

Śledząc wyniki poszczególnych obowiązkowych pisemnych egzaminów maturalnych na poziomie podstawowym, okazuje się, że w naszym mieście zdający najlepiej poradzili sobie z językiem angielskim (zdawalność 95,44 proc.) i językiem polskim (93,51), słabiej z matematyką (87,19 proc.).

Każdy przystępujący do matury musiał też napisać przynajmniej jeden egzamin z wybranego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. W Rybniku największą popularnością cieszył się język angielski, który wybrało 816 osób (średni wynik: 57 proc.), a w drugiej kolejności matematyka, na którą zdecydowało się 403 maturzystów (średni wynik: 27,65 proc.). 224 osoby wybrały „rozszerzenie” z języka polskiego (50 proc.), 200 z biologii (41,35 proc), a 182 z geografii (39 proc). Tylko pojedyncze osoby w Rybniku zdecydowały się na język francuski i język łaciński na poziomie rozszerzonym, jedynie trzy napisały „rozszerzenie” z historii sztuki.

W II LO "Frycza" zdali wszyscy, którzy przystąpili do egzaminu maturalnego. W naszym mieście są trzy szkoły ze stuprocentową zdawalnością. Zdj. Wacław Troszka

W Rybniku są trzy licea, które najbardziej cieszą się z wyników egzaminów maturalnych swoich byłych już dziś uczniów. To: I LO im. Powstańców Śląskich, II LO im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego oraz LO Sióstr Urszulanek, w których to placówkach wszyscy maturzyści przystępujący do egzaminu w maju zdali i otrzymali świadectwa dojrzałości. Biorąc pod lupę rybnickie technika, to najlepsze w mieście są: Technikum nr 3 w Ekonomiku, czyli w Zespole Szkół Ekonomiczno-Usługowym, w którym zdawalność matury wyniosła 91,15 proc., Technikum nr 4 w Budowlance, czyli w Zespole Szkół Budowlanych (zdawalność: 85,36 proc.) oraz Technikum nr 2 w Mechaniku, a właściwie w Zespole Szkół Mechaniczno-Elektrycznych (81,91 proc.).

Dziennikarz
Sabina Horzela-Piskula
do góry