Strona główna/Aktualności/Miasto/Uzależnieni od pomagania

Uzależnieni od pomagania

16.12.2023 Miasto

- Spotykamy się po to, by robić dobro, tak zresztą brzmi hasło tegorocznej edycji Szlachetnej Paczki - mówi Martyna Bojanowska, liderka rejonu Rybnik-Północ o akcji i Weekendzie Cudów (16-17 grudnia). - Jesteśmy chyba uzależnione od Szlachetnej Paczki. Po prostu pomaganie jest fajne, a poza tym spotykamy tutaj wspaniałych ludzi - wolontariuszy i darczyńców o złotych sercach - dodaje Izabela Kowalska, liderka rejonu Rybnik-Południe.

Martyna Bojanowska (z lewej) i Izabela Kowalska: - Bez Szlachetnej Paczki czegoś by nam brakowało - przyznają liderki. Zdj. Sabina Horzela-Piskula.

Na dwa dni Szkoła Podstawowa nr 34 na Smolnej zmienia się w rybnicki magazyn Szlachetnej Paczki - od rana korytarze zapełniają się paczkami, pomiędzy którymi krążą wolontariusze. Darczyńcy wnoszą kolejne pudła.

- Czajnik elektryczny, artykuły spożywcze i chemiczne, karma dla kota, ale też dobra książka i perfumy. Starliśmy się zrobić to z sercem - mówi pani Agata, która wspólnie z mężem Józkiem i synami Radkiem i Krzysiem włączyła się do Szlachetnej Paczki i pomogła 51-latce z Rybnika.

- Robimy to pierwszy raz - trochę rodzinne, a trochę firmowo - pracownicy zaangażowali się w zbiórkę towarów, ale udało się nam również pomóc w wymianie grzejników i bojlera - mówi pani Agata o firmie z Tworkowa. Tłumaczy, że po prostu chcieli pomóc i jeżeli finanse im pozwolą, znów włączą się do akcji za rok. - Ja chcę! - dodaje Radek, a głośno wtóruje mu Krzyś.

Elfy i pomocnicy św. Mikołaja, czyli wolontariusze Szlachetnej Paczki. Bez nich ta charytatywna akcja nie byłaby możliwa. Zdj. (S)

W tym roku 36 wolontariuszy odwiedziło w sumie 146 rodzin z Rybnika - ostatecznie pomocą objętych zostanie 75 (przed rokiem 68), wśród nich są rodziny wielodzietne, osoby samotne, chore, z niepełnosprawnościami.

- Przez pół roku wolontariusze zrobili bardzo wiele dobra dla tych rodzin. Z wyliczeń wynika, że poświęcili ok. 423 godziny na spotkania i wysłuchanie historii tych rodzin. Dobrze jest znaleźć się w takiej grupie ludzi, w której ktoś robi coś bezinteresownie dla drugiego człowieka! - podkreśla Martyna Bojanowska.

- Wolontariusze mają swoje rodziny i pracę, a mimo to działają i robią to z chęcią. Trzeba to docenić - dodaje Izabela Kowalska.

W Szlachetną Paczkę zaangażowało się w sumie 36 wolontariuszy. Dzięki nim pomoc dotrze do 75 rybnickich rodzin. Zdj. (S)

Co w tym roku rozpakują darczyńcy? - Artykuły spożywcze i chemiczne, ale też meble czy zabawki. Jest pralka, płyta indukcyjna, wózek dla dziecka, odzież i buty… - wyliczają liderki.

Basia i Kuba przyjechali z Kobióra.

- Tym razem jesteśmy w Rybniku, ale co roku jest to inne miasto: Czeladź, Tychy, Katowice, Bielsko, Pszczyna… To już nasza doroczna rodzinna tradycja, która nie ukrywamy, daje nam wiele radości. Przygotowania trwają cały miesiąc: najpierw wybór rodziny, potem opracowanie listy zakupów, wreszcie radosne pakowanie, a to już królestwo mojej żony - opowiada Kuba.

A było co pakować - artykuły spożywcze i środki czystości, odkurzacz, żelazko, pościel… - W sumie 16 różnych paczek, w tym ta jedna specjalna. Zawsze robimy jakiś dodatkowy drobny prezent - dodaje Basia.

Basia, Kuba i ta jedna specjalna paczka. Zdj. (S)

Tym razem małżonkowie wspólnie z rodziną wybrali z bazy osób potrzebujących wsparcia - ojca i syna. 
- Zawsze jest ogromne wzruszenie, nawet teraz, kiedy o tym myślę, trudno mi mówić - wzrusza się Basia, wspominając moment kiedy wspólnie z Kubą dwa razy osobiście zawoziła paczki do osób obdarowywanych. Potem nastała pandemia.

- Pamiętam, jak oddaliśmy już paczki do magazynu i pojechaliśmy na zakupy. Właśnie wtedy zadzwoniła do nas wolontariuszka z relacją wprost z domu rodziny, dla której zrobiliśmy prezenty. Byliśmy tak wzruszeni, że nie byliśmy w stanie dokończyć tych zakupów… - wspomina Kuba.

Rybnicki Weekend Cudów

35 zdjęć

Trwa Weekend Cudów (16-17.12), czyli finał Szlachetnej Paczki. Do jutra Szkoła Podstawowa nr 34 na Smolnej (ul. Reymonta 69) będzie rybnickim magazynem tej charytatywnej akcji, do którego darczyńcy dostarczają prezenty dla potrzebujących, a wolontariusze rozwożą je do rodzin i osób samotnych. Jak zwykle pomagają strażacy ochotnicy. W tym roku pomocą objętych zostanie 75 rodzin.

Dziennikarz
Sabina Horzela-Piskula

Zobacz także

Dołączmy do Rybnickiej Szlachetnej Paczki!
Dołączmy do Rybnickiej Szlachetnej Paczki!

Dołączmy do Rybnickiej Szlachetnej Paczki!

Rybnicka paczka dobrych ludzi
Rybnicka paczka dobrych ludzi

Rybnicka paczka dobrych ludzi

do góry