Strona główna/Aktualności/Miasto/Uwaga rodzice, ruszają zapisy!

Uwaga rodzice, ruszają zapisy!

03.03.2023 Miasto

6 marca rozpocznie się rekrutacja dzieci do przedszkoli prowadzonych przez miasto. Dzień później ruszą zapisy siedmiolatków do 32 miejskich szkół podstawowych.

6 marca ruszają zapisy do przedszkoli. Zdj. Arch. GR

Najmniej formalności dotyczy dzieci chodzących już do przedszkoli, bo mają one zagwarantowane miejsce w dotychczasowych placówkach, więc wystarczyło, że do 24 lutego ich rodzice złożyli stosowną deklarację o kontynuacji wychowania przedszkolnego. Pozostałych obowiązują zapisy poprzez stronę naborową (tutaj), które ruszą 6 marca i potrwają do 17 marca.

W 40 miejskich przedszkolach, w tym w czterech szkołach podstawowych z oddziałami przedszkolnymi, jest w sumie 4950 miejsc, czyli podobnie jak przed rokiem. Do naboru dostępnych będzie tylko około 1350 miejsc, bo pozostałe zajmą dzieci kontynuujące edukację przedszkolną.

- Bezwzględne pierwszeństwo w naborze mają dzieci mieszkające w Rybniku, a kolejność logowania się w systemie nie ma znaczenia. Rodzice powinni wybrać trzy przedszkola, a wydrukowany i podpisany formularz dostarczyć do tego, na którym najbardziej im zależy - wyjaśnia Katarzyna Fojcik, naczelnik Wydziału Edukacji i Kultury UM Rybnika.

Obowiązek przedszkolny obejmuje wszystkie sześciolatki, a trzy-, cztero- i pięciolatki mają prawo do rozpoczęcia edukacji przedszkolnej, co jednak nie oznacza, że znajdzie się dla nich miejsce w najbliższym przedszkolu wybranym przez rodziców. Gdy kandydatów do przedszkola będzie więcej niż miejsc w danej placówce, najpierw pod uwagę brana będzie m.in. wielodzietność rodziny i ewentualna niepełnosprawność dziecka, jego rodzeństwa lub rodziców. Następnie rozpatrywane będą kryteria ustalone przez radę miasta, zgodnie z którymi pierwszeństwo w przyjęciu do przedszkola mają m.in. dzieci, których oboje rodzice pracują lub studiują, i takie, których rodzeństwo uczęszcza już do tego przedszkola.
Lista dzieci przyjętych do przedszkoli zostanie ogłoszona 20 kwietnia. Od 24 do 28 kwietnia będzie prowadzona rekrutacja uzupełniająca na wolne miejsca, które pozostaną po pierwszej turze naboru.

- Dopiero w tej rekrutacji będą mogli wziąć udział rodzice dzieci dwuipółletnich - wyjaśnia naczelnik Fojcik.

Dziennikarz
Sabina Horzela-Piskula
do góry