Strona główna/Aktualności/Miasto/Uwaga, ptasia grypa!

Uwaga, ptasia grypa!

27.04.2023 Miasto

Na terenie rezerwatu Łężczok i Polderu Buków znaleziono martwe ptaki, zakażone wirusem ptasiej grypy. Strefą objętą zakażeniem Wojewoda Śląski ogłosił miasto Rybnik, gminy powiatu rybnickiego, raciborskiego oraz wodzisławskiego.

W ostatnich dniach służby weterynaryjne wraz z leśnikami Lasów Państwowych stale monitorowali teren Rezerwatu Łężczok oraz Polderu Buków, gdzie pojawiały się padłe dzikie ptaki (mewy śmieszki).

Na terenie rezerwatu Łężczok i Polderu Buków znaleziono martwe mewy, zakażone wirusem ptasiej grypy. Zdj. Lucyna Tyl

Część z nich przesłano do badania do Państwowego Instytutu Weterynaryjnego. Po otrzymaniu wyników tych badań - w pobranych próbach zidentyfikowano wirus wysoce zjadliwej ptasiej grypy H5N1.
W związku z sytuacją Wojewoda Śląski zwołał wojewódzki sztab kryzysowy z wszystkimi służbami. Zapadła na nim decyzja m.in. o czasowym zakazie wstępu zwiedzających na teren rezerwatu Łężczok i Polderu Buków.

- Wydałem też odpowiednie rozporządzenie w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie powiatów raciborskiego, rybnickiego, wodzisławskiego oraz miasta Rybnik. Apeluję o stosowanie się do wszystkich wytycznych zawartych w tym dokumencie! - mówi Jarosław Wieczorek, Wojewoda Śląski.

Uwaga, ptasia grypa! Zdj. Szarobura kura

Strefa objęta zakażeniem oznaczona zostanie poprzez ustawienie tablic ostrzegawczych o treści:

„UWAGA! WYSOCE ZJADLIWA GRYPA PTAKÓW - STREFA OBJĘTA ZAKAŻENIEM”.

Z kolei w strefie z czasowym ograniczeniem wstępu dla osób i pojazdów (na tę chwilę jest to teren zbiornika wodnego Polder Buków oraz teren rezerwatu przyrody Łężczok), ustawione będą tablice o treści:

„ZAKAZ WSTĘPU! WYSOCE ZJADLIWA GRYPA PTAKÓW”.

Wojewoda wydał również szereg nakazów odpowiednich działań i zachowań, obowiązujących w strefie objętych zakażeniem. Opisuje je Rozporządzenie Wojewody Śląskiego z dnia 25 kwietnia 2023 r. (tutaj) w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie powiatów raciborskiego, rybnickiego, wodzisławskiego oraz miasta Rybnik.

Mapa sfery objętej zakażeniem. Materiały prasowe

Opracowanie
rybnicka .eu
do góry