Strona główna/Aktualności/Miasto/Uwaga podróżni! Pierwszy pociąg z Rybnika do Gliwic (..)

Uwaga podróżni! Pierwszy pociąg z Rybnika do Gliwic odjeżdża z peronu... 9 czerwca

05.06.2024 Miasto

"Uwaga podróżni. Pociąg osobowy relacji Rybnik - Gliwice odjedzie z peronu..." - taki mniej więcej komunikat usłyszą podróżni, którzy 9 czerwca pojawią się na dworcu głównym w Rybniku. Tego dnia ruszą regularne połączenia kolejowe pomiędzy Rybnikiem a Gliwicami, na które czekano tu od dawna.

Stacja na Paruszowcu. Tu także będzie można wsiąść do pociągu do Gliwic Zdj. archiwalne Aleksander Król

Koleje Śląskie, oprócz dotychczas kursujących pociągów weekendowych, uruchomią dodatkowo 8 codziennych pociągów (4 pary) na dobę:

  • odjazdy z Rybnika do Gliwic: o godz. 04:36, 07:00, 15:25, 18:38 (w weekendy również o 19:37 i 20:36)
  • odjazdy z Gliwic d Rybnika: o godz. 05:35, 14:21, 16:24, 20:47 (w weekendy również o 06:30 i 07:18)

Rozszerzenie oferty do 18 pociągów (9 par) na dobę planowane jest od 1 września.

- Mieszkańcy Rybnika od dawna zabiegali o bezpośrednie kolejowe połączenie z Gliwicami. Cieszę się, że udało się doprowadzić ten temat do szczęśliwego finału - mówi Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.

I dodaje: - Przypomnę, że według danych GUS z Rybnika do pracy w Gliwicach dojeżdża blisko 1400 osób, z Gliwic do Rybnika blisko 300. Dojeżdżają również studenci uczelni wyższych i uczniowie szkół średnich. To połączenie ułatwi też życie osobom przemieszczającym się między oboma miastami sporadycznie, jak choćby pacjenci gliwickiego Centrum Onkologii. Dla części rybniczan ważna jest też możliwość bezpośredniego dojazdu do gmin znajdujących się na trasie pomiędzy Rybnikiem a Gliwicami, jak Knurów czy Leszczyny- dodaje prezydent.

Uruchomienie nowych pociągów łączących Rybnik z Gliwicami będzie możliwe dzięki współpracy Województwa Śląskiego, Miasta Rybnika i Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, które zadeklarowały partycypowanie w kosztach przedsięwzięcia.

- Regularne połączenie kolejowe pomiędzy Rybnikiem a Gliwicami jest niezwykle ważne dla lokalnych społeczności obu miast i gmin ościennych. Choćby ze względu na dojazdy pracowników do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Gliwicach, a to miasto warto przypomnieć, jest przecież bardzo ważnym ośrodkiem akademickim w regionie - komentuje marszałek województwa, Wojciech Saługa.

- Odnowienie tej linii kolejowej nie będzie bardzo skomplikowane, ponieważ na tym odcinku ruch pociągowy się odbywa, tyle że weekendowo. Koleje Śląskie mają też dobry argument, ponieważ nie ma ruchu kołowego na tej trasie, więc mogą mieć duże napełnienia pociągów. To jest dobry czas, aby to połączenie kolejowe przywrócić. Skorzystają też na tym mieszkańcy Czerwionki-Leszczyn, gdzie powstaje centrum przesiadkowe i Knurowa, który na mapie tego połączenia odgrywa przecież bardzo ważną rolę - dodaje radny Sejmiku Grzegorz Wolnik, który składał w tej sprawie interpelację.

Szacunkowy koszt kursowania nowych pociągów w 2024 roku wyniesie ok. 3,5 mln zł.

Oprócz Rybnika i Gliwic pociągi obsłużą stacje i przystanki pośrednie:

  • Rybnik Paruszowiec,
  • Leszczyny,
  • Knurów,
  • Przyszowice.

Mniejsza liczba pociągów w okresie wakacji związana jest z prowadzonymi pracami torowymi na liniach kolejowych nr 140 i 149, w wyniku których przepustowość linii kolejowych będzie ograniczona. Dlatego uzupełnienie oferty rozkładowej będzie możliwe od września.

Opracowanie
rybnicka .eu
do góry