Strona główna/Aktualności/Miasto/Utrudnienia w ruchu na Hallera w Rybniku. Budowa mieszkań (..)

Utrudnienia w ruchu na Hallera w Rybniku. Budowa mieszkań idzie pełną parą

22.07.2022 Miasto

Od wtorku, 26 lipca, kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami w ruchu w centrum Rybnika. Jak informuje rybnicki magistrat, związane z budową TBS-u połówkowe zajęcie jezdni ulicy Hallera potrwa około miesiąc.

Ruch na Hallera pozostaje bez zmian dla pojazdów jadących od ulicy Wiejskiej. Dla pojazdów jadących z przeciwnej strony zostanie wprowadzony objazd od Placu Kopernika, ulicą Pocztową, ulicą Rzeczną (przy parkingu wielopoziomowym) do ulicy Hallera -   wyjazd tylko w prawo. Czasowa zmiana organizacji ruchu dotyczy odcinka ulicy Hallera od ulicy Pocztowej do ulicy Rzecznej i będzie polegała na wprowadzeniu ruchu jednokierunkowego.

W związku z tym ruch na ulicy Hallera pozostaje bez zmian dla pojazdów jadących od ulicy Wiejskiej. Dla pojazdów jadących z przeciwnej strony zostanie wprowadzony objazd od Placu Kopernika, ulicą Pocztową, ulicą Rzeczną (przy parkingu wielopoziomowym) do ulicy Hallera - wyjazd tylko w prawo.

Utrudnienia związane są z budową bloku mieszkalnego i lokali usługowych w centrum Rybnika oraz przebudową sieci wodociągowej wzdłuż łącznika ulic Pocztowa - Hallera.

Pierwsza inwestycja rybnickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego nabiera tempa

Na razie przy ulicy Hallera w Rybniku mamy wielki plac budowy - a docelowo powstanie tu nowoczesna przestrzeń z 80 mieszkaniami. Zdj. M.Koczy

Na razie przy ulicy Hallera w Rybniku mamy wielki plac budowy - a docelowo powstanie tu dopasowana do kontekstu urbanistycznego nowoczesna przestrzeń z 80 mieszkaniami, lokalami usługowymi oraz infrastrukturą towarzyszącą. Inwestycja przy ulicy Hallera to pierwsza, warta ponad 43 miliony złotych inicjatywa rybnickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego „Twój Dom”, które jest spółką miasta.

Zakres przedsięwzięcia jest ogromny, dotyczy zabudowy i zagospodarowania ważnego kwartału Rybnika wraz z przebudową sporego fragmentu infrastruktury. Prace ruszyły w połowie lutego br., a rozpoczęły się od remontu i modernizacji dwóch zabytkowych budynków z cegły usytuowanych bezpośrednio przy ulicy. Budynki te - pochodzące ze schyłku XIX wieku pozostałości po dawnej rzeźni - są gruntownie przebudowywane i przekształcane z mieszkalnych na handlowo-usługowe. Pozostaną z nich - odpowiednio odrestaurowane - historyczne mury zewnętrzne.

- W istniejących budynkach A i B wykonano już stropy oraz stropodachy, zasypano piwnice, wykonano instalacje podposadzkowe oraz beton podkładowy pod posadzki parterów. Wykuto również otwory pod witryny oraz drzwi wejściowe. Na elewacjach budynku B wykonano naprawy lub wymiany cegieł, usunięto fugowanie spoin oraz wypiaskowano całość elewacji. Na budynku A te roboty trwają - wyjaśnia Olgierd Zaraś, Prezes Zarządu Towarzystwa Budownictwa Społecznego „Twój Dom” Sp. z o.o

Zakres przedsięwzięcia jest ogromny, dotyczy zabudowy i zagospodarowania ważnego kwartału Rybnika. Zdj. M.Koczy

Równocześnie trwają prace przy budowie bloku wielorodzinnego - budynku C:

- Wykonano wszystkie roboty związane z posadowieniem budynku - wykop, palowanie, oczepy. Wykonano ściany fundamentowe dla całego budynku, trwa wykonywanie izolacji przeciwwodnych oraz izolacji termicznej ścian fundamentowych. Trwają też roboty żelbetowe ścian i słupów parteru - tłumaczy dalej Zaraś.

Prowadzone są także prace związane z przebudową infrastruktury, które powodują utrudnienia w ruchu w rejonie inwestycji. Na ulicy Rzecznej (odcinek od ulicy Pocztowej do ulicy Hallera), przed skrzyżowaniem z ulicą Hallera, prowadzone są roboty sieciowe kanalizacji sanitarnej, w związku z czym zamknięty jest wyjazd na ulicę Hallera. Dlatego też na odcinku ulicy Rzecznej (od ulicy Pocztowej do wjazdu na parking wielopoziomowy) wprowadzono ruch dwukierunkowy, a wyjazd z parkingu wielopoziomowego jest możliwy tylko w lewo. Kolejne zmiany planowane są w przyszłym tygodniu:

- Trwają roboty mające na celu budowę kanalizacji sanitarnej i deszczowej w śladzie ulicy Rzecznej i Hallera. W przyszłym tygodniu zostanie wprowadzona zmiana organizacji ruchu i wykonawca przystąpi do demontażu nawierzchni ulicy Hallera - dodaje Olgierd Zaraś.

Przewidywany termin oddania do użytkowania budynku wielorodzinnego przy ulicy Hallera to pierwsza połowa 2024 roku. Zdj. M.Koczy

W przyszłym tygodniu na terenie budowy staną też dwa żurawie wieżowe.

Przewidywany termin oddania do użytkowania budynku wielorodzinnego przy ulicy Hallera to pierwsza połowa 2024 r. Warto dodać, że rybnicki TBS buduje mieszkania w sercu Rybnika, ale ma też ofertę w innej lokalizacji - do 1 sierpnia trwa nabór wniosków o najem mieszkań w zespole budynków wielorodzinnych przy ul. Sztolniowej w Boguszowicach Starych. 

Dane kontaktowe TBS:
Towarzystwo Budownictwa Społecznego „Twój Dom” Sp. z o. o. w Rybniku, ul. Gliwicka 1, 44-200 Rybnik, tel. 538 216 079, WYŚLIJ WIADOMOŚĆ Godziny otwarcia: pon. - śr.: 7:30 - 15:30 czw.: 7:30 - 18:00, pt.: 7:30 - 13:00

Opracowanie: redakcja

do góry