Strona główna/Aktualności/Miasto/Utrudnienia w Orzepowicach: zamknięcie skrzyżowania (..)

Utrudnienia w Orzepowicach: zamknięcie skrzyżowania Storczyków-Energetyków

06.08.2023 Miasto

Od jutra (7 sierpnia) na ok. miesiąc zamknięte będzie skrzyżowanie ulic Storczyków - Energetyków. Oznacza to objazdy i zmiany w kursowaniu autobusów komunikacji miejskiej, zwłaszcza w okolice Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Orzepowicach. 

Utrudnienia w Orzepowicach są związane z rozbudową ul. Storczyków. Zdj. M. Koczy

Prace budowlane na skrzyżowaniu uniemożliwią przejazd autobusów ulicą Energetyków, dlatego na czas zamknięcia drogi (tj. do końca sierpnia) wprowadzone zostają zmiany rozkładów jazdy:

Autobusy komunikacji miejskiej:

  • linia 3 zamiast do dworca autobusowego pojedzie do przystanku Orzepowice Rondo (jako przystanek końcowy), z obsługą przystanków przy ul. Rudzkiej
  • linia 6 zamiast do dworca autobusowego także pojedzie do przystanku Orzepowice Rondo (jako przystanek końcowy), z obsługą przystanków przy ul. Rudzkiej (autobus pojedzie ulicą Rudzką od ul. Jana Kotucza)
  • linia 24 zamiast ulicami Rudzką i Energetyków pojedzie ulicą Góreckiego i Budowlanych, a następnie podjedzie pod szpital wojewódzki (obsługa tymczasowego przystanku bezpośrednio przy szpitalu)
  • linia 33 zamiast ulicami Żołędziową, Energetyków i Rudzką pojedzie do przystanku Orzepowice Rondo ulicą Budowlanych (po nawróceniu na Rondzie Mazamet) i Góreckiego; przystanek Orzepowice Rondo, obsługa stanowisk przy ul. Góreckiego
  • linia 48 zamiast ulicami Żołędziową, Energetyków i Rudzką pojedzie do Rybnickiej Kuźni ulicą Budowlanych (po nawróceniu na Rondzie Mazamet) i Góreckiego; przystanek Orzepowice Rondo, obsługa stanowisk przy ul. Góreckiego
  • linia A zamiast na ulicę Rudzką pojedzie po dojeździe do dworca autobusowego i nawrocie do szpitala wojewódzkiego (obsługa tymczasowego przystanku bezpośrednio przy szpitalu).

Aby zapewnić dojazd do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 na okres zamknięcia drogi zaplanowano dodatkowo:

  • kursowanie linii A w niedziele, z rozkładem jazdy takim jak w soboty
  • dodatkowe, wzmacniające kursy linii 24 na skróconej trasie, tj. pomiędzy Placem Wolności a szpitalem.

Warto pamiętać, że godziny odjazdów mogą ulec drobnym, kilkuminutowym przesunięciom, co jest związane z wydłużeniem czasów przejazdu na wybranych liniach.

Wyznaczone objazdy dla samochodów:

  • objazd szpital wojewódzki:

ulica Rudzka przez rondo na skrzyżowaniu ulic Rudzka - Podmiejska - Góreckiego, ulica Góreckiego przez rondo Orzepowickie i rondo Solidarności, ulica Budowlanych przez rondo Mazamet, ulica Żołędziowa, ulica Energetyków

  • objazd Gliwice, Rudy:

ulica Budowlanych przez rondo Mazamet do ronda Solidarności.

Mapa objazdów. Materiały prasoweRozbudowa ul. Storczyków

W dzielnicy Orzepowice trwa budowa i rozbudowa ul. Storczyków, połączona z rozbudową skrzyżowania z ul. Energetyków. Inwestycja połączy rondo Orzepowickie i ulicę Góreckiego z ulicą Energetyków, ułatwiając dojazd do zlokalizowanego nieopodal Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3. 

W dzielnicy Orzepowice trwa budowa i rozbudowa ul. Storczyków, połączona z rozbudową skrzyżowania z ul. Energetyków. Zdj. M. Koczy

W obrębie skrzyżowania Energetyków-Storczyków powstanie sygnalizacja świetlna, a przejścia dla pieszych zostaną doświetlone. Z kolei nowy, ponad 200-metrowy fragment drogi powinien też usprawnić połączenie dzielnicy Orzepowice ze Śródmieściem, poprzez szybszy dojazd do ulicy Rudzkiej czy Żołędziowej. Prace prowadzi wybrana w przetargu firma Auto-Trans Asfalty Sp. z o.o. z Gierałtowic, za kwotę blisko 15,8 mln zł. Termin zakończenia budowy drogi zaplanowano na początek października 2023 roku.

Prace prowadzi wybrana w przetargu firma Auto-Trans Asfalty Sp. z o.o. Zdj. M. Koczy

Na „Budowę i rozbudowę ul. Storczyków w Rybniku wraz z rozbudową skrzyżowania z ul. Energetyków (łącznik ul. Góreckiego - Energetyków) miasto otrzymało dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, w wysokości blisko 6,4 mln zł.

Opracowanie
rybnicka .eu
do góry