Strona główna/Aktualności/Miasto/Umowy na dokończenie drogi Racibórz-Pszczyna

Umowy na dokończenie drogi Racibórz-Pszczyna

17.05.2023 Miasto

Prezydent Piotr Kuczera i wiceprezydent Janusz Koper podpisali dzisiaj w urzędzie miasta z przedstawicielami dwóch firm umowy na dokończenie budowy drogi regionalnej Racibórz-Pszczyna. 4-kilometrowy odcinek, który połączy węzeł Wodzisławska z ul. Sportową w najbardziej na zachód wysuniętej dzielnicy Niewiadom ma być gotowy na koniec 2024 roku. Po niezbędnych odbiorach nowy odcinek drogi powinien zostać udostępniony kierowcom wiosną 2025 roku.

Umowę na budowę 4-kilometrowego brakującego odcinka drogi regionalnej Racibórz-Pszczyna podpisali prezydent Rybnika Piotr Kuczera (z lewej) i przedstawiciel Budimexu S.A. Maciej Lorenc. Zdj. Wacław Troszka

- To przedsięwzięcie, w którą jako wkład własny inwestujemy potężne środki finansowe z budżetu miasta. Mam nadzieję, że za 18 miesięcy efekt będzie widoczny i będziemy mogli stwierdzić, że tych 268 mln zł zostało dobrze wykorzystane - mówi prezydent Piotr Kuczera, podkreślając fakt, że brakujący odcinek poprawi dojazd do Zabytkowej Kopalni „Ignacy”, a cały rybnicki odcinek drogi Racibórz-Pszczyna ułatwia szybki przejazd w kierunku wchód-zachód przez południowe dzielnice miasta, zapewniając m.in. szybki dojazd do przebiegającej przez Żory autostrady A1, nazywanej Bursztynową. To jedyna w Polsce autostrada biegnąca z Południa na Północ.

Cała inwestycja ma kosztować prawie 270 mln zł. Kwota 268 mln 155 tys. zł to cena oferty warszawskiego Budimexu S.A., który wygrał przetarg na budowę brakującego odcinka. Z kolei 1 mln 820 tys. zł trzeba będzie zapłacić spółce Prokom Construction za pełnienie w trakcie budowy funkcji koordynatora nadzoru inwestorskiego. 165 mln zł pokryją łącznie dwie dotacja z rządowych funduszy Polski Ład i Rozwoju Dróg. Pozostałe 105 mln zł będzie pochodzić z budżetu miasta. Tak duże środki udało się za przyzwoleniem rady miasta wygospodarować rezygnując na razie z realizacji kilku zaplanowanych na ten ro i lata kolejne inwestycji. To m.in. budowa łącznika ulic Kłokocińskiej i Gotartowickiej, wymiana windy w stadionowym hotelu Arena czy budowa boiska piłkarskiego ze sztuczną nawierzchnią w dzielnicy Paruszowiec-Piaski.

- Rezygnacja z dokończenia budowy tej drogi oznaczałaby utratę rządowego dofinansowania i realne zagrożenie, że brakujący odcinek nigdy nie powstanie. A przecież to zdecydowanie najbardziej wyczekiwana inwestycja drogowa w naszym mieście - mówi prezydent Piotr Kuczera.

Na dzisiejsze podpisanie umów dotyczących dokończenia rybnickiego odcinka drogi regionalnej zaproszono również radnych rady miasta i rybnickich parlamentarzystów. Zdj. Wacław Troszka

Drogę Racibórz-Pszczyna z ul. Sportową w Niewiadomiu połączy nowe rondo. W planach, już jako osobna inwestycja, jest też modernizacja skrzyżowania ul. Sportowej z Raciborską m.in. poprzez montaż sygnalizacji świetlnej.

Na nowym odcinku dwupasmówki trzeba wybudować trzy mosty, jeden węzeł komunikacyjny i pięć przepustów dla zwierząt.

Dziennikarz
Wacław Troszka
do góry