Strona główna/Aktualności/Miasto/Uczniowie rybnickiej Siódemki wystąpili z orkiestrą (..)

Uczniowie rybnickiej Siódemki wystąpili z orkiestrą wojskową

19.06.2024 Edukacja

- Spełniło się moje wielkie marzenie - mówi Paweł, który razem z grupą uczniów ze Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 7 zaśpiewał z Orkiestrą Wojskową w Bytomiu i wystąpił w dwóch teledyskach. Ich premiera odbyła się 17 czerwca.

Paweł z Agnieszką Siembiedą. Zdj. Sabina Horzela-Piskula

- To pokaz tego, co udało się nam zrobić i mam nadzieję, że wyszło wspaniale i dużo osób to obejrzy i będzie super odbiór - mówi szóstoklasista Paweł Zdziebłowski o efektach projektu artystycznego „Witajcie w naszej bajce”, który wymyśliła Agnieszka Siembieda, nauczycielka Szkoły Podstawowej Specjalnej z Oddziałami Przedszkolnymi nr 7 w Rybniku.

- Chcieliśmy znaleźć sposób, by przełamać bariery, z którymi mierzą się dzieci z niepełnosprawnościami. Próbujemy pokazać, że one potrafią wszystko to, co osoby pełnosprawne, a więc inicjatywy artystyczne również są w ich zasięgu - mówi Agnieszka Siembieda o projekcie, który zakładał muzyczną współpracę uczniów z Orkiestrą Wojskową w Bytomiu, nagranie utworów i teledysków do piosenki "Całkiem nowa bajka" z nowej "Akademii Pana Kleksa" oraz wiązanki pieśni legionowych (m.in. „Białe róże”, „Wojenko, wojenko” czy „My, pierwsza brygada”). Za wszystkimi aranżacjami stoi właśnie Agnieszka Siembieda.

- To inicjatywa, która nie zdarza się w wielu szkołach. Dla uczniów jest to przeżycie, które pewnie będą wspominać przez całe życie. A jak sobie porodzili? Fantastycznie! Pokazali się w zupełnie nowych rolach, w których bardzo dobrze się odnaleźli. I jestem z nich bardzo dumna! - dodaje koordynatorka projektu, w który zaangażowała się też Justyna Libera-Dziuba.

Uczniowie Siódemki wystąpili z orkiestrą wojskową. Zdj. Kacper Libera

W projekcie wzięło udział 12 uczniów Siódemki. - Chcieliśmy współtworzyć coś wyjątkowego, a walka z barierami i stereotypami, to coś, na co orkiestra wojskowa również powinna stawiać - podsumowuje kpt. Krystian Siwek, dowódca Orkiestry Wojskowej w Bytomiu, w której gra 30 zawodowych żołnierzy-muzyków. Podkreśla, że chętnie współpracują z dziećmi z różnych placówek, ale głównie w ramach dni otwartych koszar, kiedy pokazują młodym ludziom, jak wygląda ich codzienna służba. W taki projekt zaangażowali się po raz pierwszy.

- Mam nadzieję, że wszyscy docenią zwłaszcza wkład dzieci, które dość intensywnie i bardzo profesjonalnie przygotowywały się do tego projektu - dodaje kapitan Siwek.

W premierze teledysków wzięli udział główni bohaterowie projektu. Zdj. (S)

Premiera obu teledysków odbyła się 17 czerwca w siedzibie Siódemki z udziałem zaproszonych gości. A największe wrażenie na widzach zrobił klip „Całkiem nowa bajka”, nie tylko pod względem muzycznym, ale i wizualnym, bo wykorzystano w nim motyw teatru cieni. Nic więc dziwnego, że z gratulacjami dla uczniów i nauczycieli pospieszyli wiceprezydent miasta Arkadiusz Marcol i wiceprzewodnicząca Rady Miasta Rybnika Małgorzaty Piaskowy.

Zobaczcie teledysk uczniów i orkiestry.

Zaśpiewali z orkiestrą wojskową

15 zdjęć

Grupa uczniów ze szkoły podstawowej specjalnej zaśpiewała z Orkiestrą Wojskową w Bytomiu i wystąpiła w dwóch teledyskach do piosenki „Całkiem nowa bajka” i wiązanki pieśni legionowych. Autorką nowych aranżacji utworów jest nauczycielka Agnieszka Siembieda. To ona wymyśliła muzyczny projekt integrujący uczniów i zawodowych żołnierzy-muzyków.

Dziennikarz
Sabina Horzela-Piskula
do góry