Strona główna/Aktualności/Miasto/Tygiel podsumowuje ubiegłoroczne praktyki

Tygiel podsumowuje ubiegłoroczne praktyki

30.01.2023 Miasto

Dzięki unijnemu wsparciu, w ubiegłym roku młodzież popularnego Tygla, czyli rybnickiego Zespołu Szkół Technicznych wzięła udział w zagranicznych praktykach w Niemczech i Hiszpanii.

Tygiel podsumowuje ubiegłoroczne praktyki, które odbyły się m.in. w Niemczech. Zdj. Materiały ZST

Przyznanie szkole przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji tzw. akredytacji Erasmusa w sektorze kształcenia i szkolenia zawodowego, zapewniło placówce (do 2027 roku) wsparcie finansowe na organizację zagranicznych praktyk. Stąd też w ubiegłym roku do Niemiec pojechało 14 uczniów kształcących się w zawodzie technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej wraz z dwoma opiekunami oraz jeden nauczyciel przedmiotów zawodowych, a do hiszpańskiej Malagi - 7 przyszłych techników mechatroników i 2 techników automatyków z opiekunem.

Materiały ZST

Ci pierwsi odbyli miesięczne praktyki w ośrodku szkoleniowym firmy Vitalis Gut Wehlitz w Schkeuditz, niedaleko Lipska, gdzie najpierw koncentrowali się na pracach projektowych, a nastąpienie współpracowali przy projekcie inteligentnego domu - montowali instalację elektryczną i konfigurowali ją z panelami dotykowymi, umożliwiającymi sterowanie domem na odległość. Wykonali też fontannę zasilaną panelem solarnym i pracowali nad samodzielnie zaprojektowaną turbiną wiatrową. Zwiedzili też Lipsk, Drezno i Berlin.

Z kolei w hiszpańskiej Maladze dziewięciu uczniów (2 automatyków i 7 mechatroników) odbywało praktyki w firmach zajmujących się wypożyczaniem i naprawą rowerów elektrycznych, skuterów i samochodów. Uczniowie sprawdzali ich układy napędowe, ale też zajmowali się obsługą klientów, doskonaląc język hiszpański i angielski oraz oczywiście zwiedzali.

Materiały ZST

- Zagraniczne praktyki zawodowe były dla młodzieży niezwykle kształcącym doświadczeniem. Oprócz zdobytych kompetencji, ważne są również doświadczenia z pracy w zespole, dzielenia się kreatywnością, czy radzenia sobie ze stresem, ale też dodatkowe umiejętności językowe, wreszcie edukacja kulturowa, która przybliża Europę i sprawia, że młody Polak jeszcze bardziej czuje się jej częścią - podsumowują w ZST.

Opracowanie
rybnicka .eu
do góry