Strona główna/Aktualności/Miasto/Trzeciomajowe świętowanie w Rybniku

Trzeciomajowe świętowanie w Rybniku

03.05.2024 Miasto

- Celebrowane dziś święto Konstytucji 3 Maja to dzień dumy nie tylko z wartości, które reprezentujemy jako Polacy, ale również jako Ślązacy i obywatele Unii Europejskiej - mówił dziś na rybnickim rynku prezydent miasta Piotr Kuczera.

Trzeciomajowe świętowanie w Rybniku. Zdj. Lucyna Tyl/UM Rybnika

Miejskie obchody święta Konstytucji 3 Maja tradycyjnie już rozpoczęły się w bazylice św. Antoniego od mszy za ojczyznę, po której delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Jana Pawła II. Następnie mażoretki i Miejska Orkiestra Dęta „Rybnik” poprowadziły uczestników na rybnicki rynek, gdzie przy dźwiękach hymnu na maszt wciągnięto flagę państwową. 

Prezydent Piotr Kuczera mówił nie tylko o uchwalonej w 1791 roku ustawie zasadniczej.

- Dziś po raz kolejny pamięć o tamtych wydarzeniach gromadzi nas w sercu miasta. Dla nas, mieszkańców Śląska, trzeciomajowe święto ma swój dodatkowy, wyjątkowy wymiar. Przypomina nam powstańczy zryw, niegodzących się z wynikami Plebiscytu mieszkańców Górnego Śląska. Wspominając dramatyczne losy, uczestniczących w III powstaniu śląskim mieszkańców naszego miasta, mamy świadomość tego, jak bardzo to historyczne dziedzictwo potrzebne jest każdemu, kto chce odpowiedzialnie tworzyć teraźniejszość - mówił prezydent, podkreślając dumę z wkładu jaki Śląsk wniósł i nadal wnosi w rozwój i przyszłość Polski.

- Niezwykle symboliczne jest w tym kontekście uznanie przez Sejm RP języka śląskiego językiem regionalnym... - mówił prezydent.

Jak co roku w obchodach wzięli udział przedstawiciele Bractwa Kurkowego Miasta Rybnika. Zdj. Lucyna Tyl

Piotr Kuczera przypomniał też postać nieodżałowanego Lecha Gęborskiego, który co roku włączał się w organizację rybnickiego święta:

- Patrząc dziś na zgromadzonych gości - poczty sztandarowe, oficjalne delegacje, mieszkańców, trudno nie wspomnieć osoby, która przez wiele lat z troską i zaangażowaniem współtworzyła tę uroczystość - wieloletniego hetmana Bractwa Kurkowego Miasta Rybnika, zmarłego przed miesiącem Lecha Gęborskiego…. Cześć Jego pamięci!

W okolicznościowym przemówieniu prezydent nawiązał też do 20. rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej. Mówił o tym, jak w tym czasie zmieniła się Polska, ale też sama Unia Europejska.

- Jedno pozostało niezmienne: bycie częścią tej europejskiej rodziny to nie tylko przywilej, to również zobowiązanie - do współpracy, obrony wspólnych interesów, do pielęgnowania wartości, które nas definiują. Dziś, w obliczu niepokoju i stanu zagrożenia na świecie, nasza wspólna Europa musi trzymać się razem, silniejsza niż kiedykolwiek wcześniej! - mówił.

Rybnickie obchody majowego święta miały jak zawsze wyjątkową oprawę. Zdj. Lucyna Tyl

Życzył też rybniczanom i gościom radosnego świętowania i zaprosił na rybnicki Kampus, gdzie dziś i jutro trwać będzie muzyczna majówka „Maj, bzy, Rybnik i Ty”.

(S)

Trzeciomajowe świętowanie w Rybniku

29 zdjęć

- Celebrowane dziś Święto Konstytucji 3 Maja to dzień dumy nie tylko z wartości, które reprezentujemy jako Polacy, ale również jako Ślązacy i obywatele Unii Europejskiej - mówił dziś na rybnickim rynku prezydent miasta Piotr Kuczera. Miejskie obchody święta Konstytucji 3 Maja tradycyjnie już rozpoczęły się w bazylice św. Antoniego od mszy za ojczyznę, po której delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Jana Pawła II. Następnie mażoretki i Miejska Orkiestra Dęta „Rybnik” poprowadziły uczestników na rybnicki rynek, gdzie przy dźwiękach hymnu na maszt wciągnięto flagę państwową. 

Zobacz także

Rybnicka majówka z Moniką Brodką i Arturem Rojkiem
Rybnicka majówka z Moniką Brodką i Arturem Rojkiem

Rybnicka majówka z Moniką Brodką i Arturem Rojkiem

do góry