Strona główna/Aktualności/Miasto/Trochę Paryża na Paryżu

Trochę Paryża na Paryżu

17.08.2022 Miasto

Stało się! Od minionej nocy mamy w Rybniku wieżę Eiffla. Stoi na wyspie centralnej ronda Niedobczyce-Paryż na ul. Wodzisławskiej.

Rybnicka wieża Eiffla już zwraca uwagę kierowców. Zdj. Wacław Troszka
Nie ma co prawda 300 m wysokości jak ta w Paryżu tylko 15 i nie jest dokładną repliką paryskiej konstrukcji, ale będzie za to dużo tańsza w utrzymaniu. Trudno ją uznać za miniaturę; to pomniejszona paryska wieża w skali 1:20.
W nocy z 16 na 17 sierpnia ekipa monterów z funkcjonującej w sąsiednich Rydułtowach firmy Michael zmontowała na przygotowanym wcześniej betonowym cokole zbudowaną w tej firmie stalową wieżę, składającą się z kilku segmentów. Krótko przed godz. 1.00 przy użyciu dźwigu zamontowano górną część wieży. Prace montażowe, głównie skręcanie poszczególnych elementów konstrukcji skończyło się już nad ranem.

Paryską konstrukcję ustawiono, a właściwie zmontowano na rondzie w nocy z 16 na 17 siepnia. Zdj. Wacław Troszka

Mała wersja wieży będącej najbardziej charakterystycznym obiektem stolicy Francji, zaprojektowanym przez architekta Gustawa Eiffela to oczywiste nawiązanie do Paryża - tradycyjnej, popularnej nazwy sąsiadującego z rondem małego osiedla. Skąd się wziął ów „Paryż” wie dziś niewielu mieszkańców. Można np. usłyszeć wersję, według której nazwa ta ma związek z najstarszym zawodem świata, który rzekomo miało wykonywać kilka lokatorek nowo wybudowanych bloków. - Proszę nie słuchać głupot! - mówi stanowczo Henryk Rojek, autor monografii Niedobczyc. - Bloki wybudowano na przełomie lat 50. i 60. minionego wieku. Zamieszkali w nich m.in. górnicy, którzy wcześniej mieszkali tu w wyburzonych starych kopalnianych familokach. Ubikacje mieli wtedy na dworze, a wodę na korytarzu. Kiedyś ktoś zapytał takiego górnika, jak mu się żyje w tym nowym bloku. - Teraz to ja żyję jak w Paryżu! - odpowiedział. I tak już zostało - wyjaśnia Henryk Rojek.
Swoją drogą, trudno nie zauważyć, że w Rybniku mamy kilka takich zagranicznych zakątków. Jest dzielnica Meksyk i Maroko (część dzielnicy Maroko-Nowiny), ale jest też Pekin i Manhattan.

Mała wieża Eiffla stanęła na rybnickim Paryżu

17 zdjęć

15-metrowa wieża Eiffla stoi już na rondzie Niedobczyce-Paryż. W nocy z 16 na 17 sierpnia na przygotowanym wcześniej betonowym postumencie postawiono wieżę, którą przywieziono tu w kilku segmentach. Sąsiadujące z rondem małe osiedle od wielu lat nazywa się Paryżem. 

O ustawienie małej wieży Eiffla na nowo powstałym rondzie, które zbudowano by połączyć Wodzisławską z nową drogą regionalną Racibórz-Pszczyna, zabiegali od 2019 roku samorządowcy i mieszkańcy Niedobczyc. Jeden z pomysłodawców Henryk Ryszka, który przez długie lata reprezentował tę dzielnicę w radzie miasta wspomina, że cała historia rozpoczęła się od starań by w nazwie ronda pojawił się Paryż. To się udało. Gdy prośby i apele w sprawie ustawienia na rondzie paryskiego monumentu słane do władz miasta nie przyniosły rezultatu, wieżę Eiffla zgłoszono do Budżetu obywatelskiego 2021, wyceniając wartość inwestycji na 90 tys. zł. W głosowaniu mieszkańców w roku 2020 paryski projekt przegrał jednak z inną propozycją dla Niedobczyc, ale w ubiegłym roku w dzielnicy zawarto swoiste porozumienie i zgłoszono do BO 2022 tylko ten jeden projekt. By doczekał się realizacji i tak potrzebnych było 115 głosów; zebrał ich 1.645. Oczywiście wartość inwestycji okazała się mocno niedoszacowana. Wieża kosztowała ostatecznie 159 tys. zł. Jak informuje rzeczniczka prasowa urzędu miasta Agnieszka Skupień, brakującą kwotę dołożono również z budżetu miasta. Ale do zrealizowania całego przedsięwzięcia konieczna okazała się też pomoc kilku lokalnych sponsorów.

Trochę fantazji i można wysyłać znajomym swoje zdjęcia z Paryża... Zdj. Wacław Troszka
Wieża Eiffla z rybnickiego Paryża doczeka się jeszcze oświetlenia, zaś Zieleń Miejska, zapewne w efektowny sposób, zagospodaruje jej otoczenie, czyli wyspę centralną ronda. Zapewne najbliższe dni będą bardzo gorące jeśli chodzi o dyskusje mieszkańców i nie tylko choćby tylko na forach mediów społecznościowych, bo to w naturalne, że jednym paryska instalacja się podoba, a innym nie. Na razie jest namiętnie fotografowana i to nie tylko przez mieszkańców niedobczyckiego Paryża.
Wacław Troszka

Rybnicka wieżą Eiffla ma 15 m wysokości i waży blisko 8 ton. Jest wykonana z około 3 tys. stalowych elementów. Betonowy cokół, na którym stanęła ma objętość 62 m3, na co potrzebnych było 127 ton betonu.

Czytaj także: Niespodzianka z Paryża w Rybniku

do góry