Strona główna/Aktualności/Miasto/Tomasz Pruszczyński zrzekł się mandatu radnego Rybnika, (..)

Tomasz Pruszczyński zrzekł się mandatu radnego Rybnika, ale ostateczną decyzję podejmie po wyborach

17.04.2024 Miasto

Tomasz Pruszczyński, przedsiębiorca i Lider "Lepszego Rybnika", który nie wszedł do drugiej tury wyborów na urząd prezydenta Rybnika, ale zdobył mandat radnego, pisemnie zrzekł się tego mandatu. Jednak mówi, że ostateczną decyzję podejmie po II turze wyborów.

Tomasz Pruszczyński startoał w wyborach na prezydenta Rybnika i do rady miasta. Uzyskał prawo do mandatu radnego. Zdj. WaT

Tomasz Pruszczyński, przedsiębiorca, właściciel m.in. portalu rybnik.com.pl i lider "Lepszego Rybnika" walczył o urząd prezydenta miasta, uzyskał trzeci wynik za Piotrem Kuczerą i Andrzejem Sączkiem (zdobył w sumie 8811 głosów, czyli 19,37 proc.) i nie wszedł do drugiej tury wyborów. Pruszczyński zdobył natomiast mandat radnego miejskiego. W okręgu nr 4. uzyskał 622 głosów (5,47 proc.), co wystarczyło na uzyskanie prawa do mandatu.

Tymczasem dziś, 17 kwietnia w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego opublikowano Postanowienie Komisarza Wyborczego w Bielsku-Białej w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnego Rady Miasta Rybnika.

"- Komisarz Wyborczy w Bielsku-Białej III postanawia, co następuje: § 1. Stwierdza się wygaśnięcie z dniem 10 kwietnia 2024 r. mandatu radnego wybranego do Rady Miasta Rybnika w okręgu wyborczym nr 4 z listy nr 19 - KW LEPSZY RYBNIK, z powodu pisemnego zrzeczenia się mandatu. Radnym, którego mandat wygasł jest Tomasz Sebastian PRUSZCZYŃSKI" - czytamy w oficjalnym dokumencie opublikowanym w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego.

Tomasz Pruszczyński w rozmowie z naszą redakcją tłumaczy, że sprawa nie jest jeszcze zamknięta.

- Ostateczną decyzję w sprawie mandatu radnego podejmę w poniedziełek już po II turze wyborów na prezydenta Rybnika, mając na względzie dalszy rozwój Lepszego Rybnika - mówi nam Tomasz Pruszczyński.

Zdziwienia nie kryje były przewodnicządy Rady Miasta, a ostanio wiceprezydent Rybnika Wojciech Kiljańczyk, który w wyborach 7 kwietnia uzyskał mandat radnego z ramienia KO.

- Jestem zdziwiony decyzją pana Tomasza Pruszczyńskiego. Podejrzewam, jak czują się osoby, które poparły jego kandydaturę. Niezależnie od tej decyzji, mam nadzieję na merytoryczną współpracę z Lepszym Rybnikiem i Blokiem Samorządowym Rybnik w Radzie Miasta. Rada to forum dyskusji i rozstrzygania ważnych spraw - komentuje Wojciech Kiljańczyk.

Tomasz Pruszczyński po wyborach 7 kwietnia nie krył rozczarowania wynikiem wyborów na prezydenta Rybnika. - "Niestety nie będzie mnie w drugiej turze. Dziękuję wszystkim głosującym na mnie za zaufanie (wynik 19,37% i 8811 głosów). Gratuluję również wyników moim kontrkandydatom. Lepszy Rybnik to projekt długofalowy więc działamy dalej i będziemy nasz Rybnik zmieniać na Lepsze, choć będzie to trochę trudniejsze. Nie poddajemy się i działamy dalej” - napisał po wyborach na swoim profilu na facebooku. 

Postanowienie Komisarza Wyborczego opublikowane w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego

Redaktor Naczelny
Aleksander Król
do góry