Strona główna/Aktualności/Miasto/Termomodernizacja rybnickiej biblioteki prawie na (..)

Termomodernizacja rybnickiej biblioteki prawie na półmetku

07.12.2022 Miasto

Prace remontowe i termomodernizacyjne budynku Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w centrum miasta wkrótce osiągną półmetek.

 

W czasie trwającej termomodernizacji biblioteki ocieplane są ściany i dachy budynku, który został oddany do użytku w 1989 rokuTo pierwszy remont dość wymyślnej elewacji naszej biblioteki od 1989 roku, kiedy to została oddana do użytku. W ramach termomodernizacji wymienione zostaną wszystkie okna i wszystkie 122 grzejniki, a także cała instalacja centralnego ogrzewania. Budynek jest ogrzewany tzw. ciepłem sieciowym pochodzącym z ciepłociągu.

W czasie trwającej termomodernizacji w budynku zostaną wszystkie okna i wszystkie grzejniki. Zdj. Wacław Troszka

W minionym tygodniu z Eko-Okien przywieziono komplet nowych okien z tworzywa sztucznego z potrójnymi szybami. To w sumie 92 pojedyncze okna o różnych wymiarach i 36 zestawów okiennych złożonych łącznie z 67 pojedynczych okien, tzw. skrzydeł. Największy z tych zestawów liczy takich skrzydeł aż 13. Łączna powierzchnia wszystkich okien to blisko 400 m2. W części z nich zostaną zamontowane żaluzje zewnętrzne, które latem będą zapobiegać przegrzewaniu się budynku.

122 stare grzejniki zastąpią nowe bardziej wydajne. Zdj. Wacław Troszka

- Ze zrozumiałych względów w czasie wymiany grzejników i okien kolejne pomieszczenia są wyłączane z użytku, co sprawia, że kolejne agendy, czyli działy biblioteki nie obsługują czytelników. Jako pierwszy został tak zamknięty na dwa dni oddział zbiorów specjalnych, czyli wypożyczalnia zbiorów muzycznych i książek mówionych. Aktualne informacje o bieżącym funkcjonowaniu biblioteki są dostępne na naszej stronie internetowej - mówi p.o. dyrektora Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej Stanisława Adamek.

Z powodu wymiany okien biblioteka będzie nieczynna w soboty do 7 stycznia włącznie. Z tego samego powodu 12 i 13 grudnia będzie nieczynna czytelnia, a 13 i 14 grudnia oddział dla dzieci.
W czasie trwających prac ocieplane są ściany budynku i jego dachy. Na nowo są wykonywane wszystkie obróbki blacharskie. Elementy ozdobne elewacji wykonane ze stalowych ceowników zostaną zdemontowane, a po gruntownym wyczyszczeniu i odnowieniu wrócą na swoje miejsce.

Stanisława Adamek pokazuje miejsce, w którym powstanie całodobowa wrzutnia na książki. Zdj. Wacław Troszka

Jak informuje dyrektor Centrum Inwestycji Urzędu Miasta Rybnika Jacek Hawel, cała inwestycja ma się zakończyć do końca lutego. Jeśli nic się nie zmieni, a przy obecnej sytuacji na rynku materiałów i usług budowlanych to całkiem możliwe, będzie kosztować nieco ponad 3 mln 231 tys. zł.
Wacław Troszka

Zobacz także

Co czytaliśmy najchętniej? Rok 2022 w rybnickiej bibliotece
Co czytaliśmy najchętniej? Rok 2022 w rybnickiej bibliotece

Co czytaliśmy najchętniej? Rok 2022 w rybnickiej bibliotece

do góry