Strona główna/Aktualności/Miasto/Szpitalny piknik z inwestycjami w tle

Szpitalny piknik z inwestycjami w tle

20.06.2023 Miasto

W okazałym parku Państwowego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych przy ul. Gliwickiej odbył się dzisiaj doroczny piknik organizowany z okazji kolejnych rocznic otwarcia szpitala; 18 maja minęła 137.

Czerwcowe pikniki dla pacjentów organizowane w Państwowym Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych mają już swoją krótką tradycję. Zdj. Wacław Troszka
Przy pięknej, iście czerwcowej pogodzie w parku spotkała się zdecydowana większość pacjentów placówki. Nie było tylko pacjentów z zamkniętego sądowego oddziału IX, którzy piknikowali na otoczonym wysokim murem dziedzińcu swego oddziału. Jednym z gości pikniku był prezydent Rybnika Pior Kuczera.

O oprawę muzyczną pikniku zadbali sami pacjenci szpitala. Zdj. Wacław Troszka

Personel szpitala zaprosił swoich podopiecznych na grillowaną kiełbasę, napoje chłodzące, a także lody rzemieślnicze i popcorn. O oprawę muzyczną pikniku zadbali uzdolnieni muzycznie pacjenci.
Po latach zastoju od ubiegłego roku w szpitalu psychiatrycznym jest realizowany ambitny plan inwestycyjny. Jeszcze w ubiegłym roku za 4,5 mln ł szpital zmodernizował swoją gazowo-olejową kotłownię, co było możliwe dzięki dofinansowaniu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Urzędu Miasta Rybnika.

Powoli dobiega końca budowa windy przy pawilonie VIII. Zdj. Wacław Troszka

Dla zminimalizowania strat ciepła wymieniono okna w budynkach, w których funkcjonują oddziały XXV, XXVI i XIX, a także w pomieszczeniach szpitalnego klubu pacjenta. Jak wylicza rzeczniczka prasowa szpitala Michalina Zawarty, w tym i w ubiegłym roku w szpitalnych budynkach wymieniono łącznie 260 okien. W ostatnim czasie termomodernizacji poddano pawilony XVI i XVII oraz budynek, w którym mieści się apteka i laboratorium. Powoli dobiega końca budowa windy przy pawilonie VIII, gdzie do budynku dobudowano jej szyb. Jak informuje rzeczniczka, to kontynuacja projektu współfinansowanego przez PFRON i Urząd Marszałkowski w Katowicach. W ubiegłym roku wymieniono już windę w jednym z pawilonów, a kolejne mają powstać przy pięciu następnych szpitalnych budynkach. Kolejną trwającą poważną inwestycją jest gruntowna modernizacja pawilonu XX , do którego również zostanie dobudowana winda. W niedalekiej przyszłości ma tu powstać nowoczesne centrum diagnstyczne wyposażone m.in. w aparat RTG, pracownię USG oraz tomograf komputerowy, który jednak znajdzie się w osobnym pomieszczeniu kontenerowym poza budynkiem. Jak tłumaczy dyrektor szpitala Joachim Foltys, to znacznie tańsze rozwiązanie niż dostosowanie do potrzeb pracowni tomografu części wiekowego już budynku.

Szpitalny melex został zakupiony za pieniądze pochodzące z budżetu miasta Rybnik. Jeżdżący nim pochodzący z Ghany Nuhu Abdul Razak pracuje w rybnickim szpitalu już od ośmiu lat. Zdj. Wacław Troszka

Ale szpital inwestuje również w wyposażenie. Niedawno zakupiono m.in. trzy nowe kotły dla szpitalnej kuchni, 40 szpitalnych łóżek hydraulicznych oraz parownice myjąco-czyszczące. Za pieniądze z rybnickiego urzędu miasta kupiono też bardzo przydatny na co dzień pojazd elektryczny typu melex.
Obecnie w Państwowym Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych przebywa 685 pacjentów; 216 z nich to pacjenci tzw. psychiatrii sądowej.

 

Dziennikarz
Wacław Troszka
do góry