Strona główna/Aktualności/Miasto/Szkoła Specjalna w Rybniku uczy życiowych ról

Szkoła Specjalna w Rybniku uczy życiowych ról

03.11.2022 Miasto

Nadrzędnym celem szkoły jest wszechstronny rozwój każdego ucznia na miarę jego indywidualnych potrzeb i możliwości psychofizycznych. Chcemy wyposażyć naszych podopiecznych w umiejętności pozwalające pełnić im różne role życiowe - tłumaczą w Szkole Podstawowej Specjalnej z Oddziałami Przedszkolnymi nr 7 w Rybniku.

Szkoła Podstawowa Specjalna z Oddziałami Przedszkolnymi nr7 w Rybniku mieści się na ulicy Piasta 35. Do szkoły uczęszczają uczniowie z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym lub znacznym, z niepełnosprawnością ruchową w tym z afazją, z całościowym zaburzeniem ze spektrum autyzmu w tym z zespołem Aspergera, słabowidzący, słabosłyszący, oraz z niepełnosprawnościami sprzężonymi.

- Nadrzędnym celem szkoły jest wszechstronny rozwój każdego ucznia na miarę jego indywidualnych potrzeb i możliwości psychofizycznych. Chcemy wyposażyć naszych podopiecznych w umiejętności pozwalające pełnić im różne role życiowe - tłumaczą w Szkole Specjalnej.

W szkole dużo się dzieje - poniżej wspominamy kilka wydarzeń z jednego miesiąca nauki w rybnickiej szkole specjalnej.

Wizyta Śląskiej Bajarki

Śląska Bajarka zarażała uczniów pozytywną energią. Zdj. Szkoła Specjalna

W ramach realizacji innowacji pedagogicznej o nazwie „Po naszymu, czyli po Śląsku”, Szkoła Specjalna z Oddziałami Specjalnymi nr 7 w Rybniku miała zaszczyt gościć Śląską Bajarkę. W prawdziwie śląskim stroju Baharka działała na najmłodszych uczniów hipnotyzująco, zarażając ich pozytywną energią i chęcią do działania. Uczniowie mieli okazję wysłuchać bajki o „Starym dębie i dwóch wrazidlatych wiewiórkach”. Opowieść została utrzymana w regionalnym stylu, a wszystko zostało przypieczętowane muzyką „na żywo” - ponieważ Bajarka z wykształcenia jest muzykiem. Grała m. in. na wiolonczeli, do tego jej aktorskie zdolności i urok osobisty spowodował, że uczniowie aktywnie i z zaciekawieniem uczestniczyli w bajaniu robiąc na koniec wielkie LARMO.

Mecz uczniowie kontra nauczyciele

Mecz uczniowie kontra nauczyciele.

Tradycyjnie jak co roku odbył się mecz piłki nożnej reprezentacji nauczycieli oraz uczniów. Było kilka zaciętych akcji, trochę tańca, jeszcze więcej strzelonych bramek, a najwięcej dobrej zabawy.

Dzień kropki

Dzień kropki
Międzynarodowy Dzień Kropki to święto kreatywności. W tym dniu dzieci przedszkoli i szkół tworzą prace, rozwiązują zadania, których motywem przewodnim są kropki.

Pasowanie na ucznia

Pasowanie na ucznia.

Podczas uroczystego pasowania na ucznia klas pierwszych 13 dzieci zostało oficjalnie przyjętych do grona uczniów. W pierwszej części uroczystości pierwszoklasiści zaprezentowali jak potrafią tańczyć, śpiewać i recytować. Po krótkiej części artystycznej nastąpił moment pasowania na ucznia przez dyrektor szkoły Panią Justynę Pieczkę. Pierwszaki uroczyście ślubowały, że będą pilnie oraz rzetelnie wypełniać uczniowskie obowiązki. Zwieńczeniem uroczystości było wręczenie uczniom dyplomów i wyczekiwanych tyt ze słodyczami oraz wspólny poczęstunek dla zaproszonych gości.

Europejski Dzień Języków Obcych

Dzień języków obcych

Uczniowie poznawali brzmienie różnych języków obcych, wykonywali plakat, poznawali „Łamańce językowe”. Ci najodważniejsi zaprezentowali swoje językowe umiejętności. Również najmłodsi uczniowie obchodzili ten dzień. Poznali flagi oraz podstawowe informacje o wybranych krajach europejskich. Aktywnie brali udział w różnych grach i zabawach.

Opracowanie Redakcja

Miesiąc w rybnickiej Szkole Specjalnej

31 zdjęć

 

Zobacz także

Rybnicka „Siódemka” pełna pomysłów
Rybnicka „Siódemka” pełna pomysłów

Rybnicka „Siódemka” pełna pomysłów

do góry