Szermierze podsumowali historyczny rok
Jeszcze przed świętami w Domu Kultury w Chwałowicach odbyło się świąteczne spotkanie sekcji szermierczej Rybnickiego Młodzieżowego Klubu Sportowego, zorganizowane przez sekcję oraz Towarzystwo Przyjaciół Szermierki im. Tadeusza Konska, któremu prezesuje Małgorzata Wróbel, na co dzień dyrektorka sąsiadującego z domem kultury IV LO.
Doroczne spotkanie było okazją do podsumowania bardzo udanego dla rybnickiej szermierki, historycznego roku. Najważniejsze tegoroczne sukcesy rybnickich szermierzy, a zwłaszcza szpadzistek miały wymiar historyczny, bo zdarzyły się po raz pierwszy w blisko 100-letniej już historii rybnickiej szermierki. Najbardziej utytułowana reprezentantka RMKS-u Alicja Klasik najpierw zdobyła tytuł mistrzyni Polski, a potem wzięła udział w Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu, na których z koleżankami z kadry wywalczyła brązowy medal turnieju drużynowego. Również po raz pierwszy w historii w turnieju drużynowym Pucharu Świata wystąpiła polska reprezentacja, w której większość stanowiły zawodniczki rybnickiego klubu.
Warto pamiętać, że Alicja Klasik z olimpijską drużyną naszych szpadzistek bierze udział w 90. Plebiscycie Przeglądu Sportowego na Najlepszego Sportowca Polski 2024 roku! Zdążycie jeszcze zagłosować! ( https://plebiscyt.przegladsportowy.pl/ )
Kończący się rok podsumował kierownik sekcji i wiceprezes Polskiego Związku Szermierczego Krystian Fajkis.
- W ciągu mijającego roku nasi zawodnicy wzięli udział w 61 turniejach. Wystąpili we wszystkich turniejach mistrzostw Europy i świata i to we wszystkich kategoriach wiekowych od kadeta, przez juniora i młodzieżowca do seniora, a także w turniejach Pucharu Świata i Pucharu Europy. Zdarzało się, że czasami w czasie jednego weekendu startowały dwie, a nawet trzy grupy naszych zawodników i zawodniczek. Były to nie tylko starty we Włoszech, Hiszpanii, Turcji, na Węgrzech, Słowacji czy w Szwajcarii, ale również w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Kolumbii i Hong-Kongu. Wszędzie tam nasi zawodnicy startują z logo klubu i miasta, promując w ten sposób nasze Rybnik – mówił Krystian Fajkis.
Imponujący dorobek medalowy
W minionym roku 9 zawodniczek i zawodników rybnickiej sekcji było członkami kadr narodowych w różnych kategoriach wiekowych. Sekcja zorganizowała też trzy turnieje w Rybniku. Doroczny turniej międzynarodowy Rybnik Cup z udziałem ponad 300 zawodniczek i zawodników oraz dwa turnieje Pucharu Polski juniorów.
Po udanych tegorocznych startach w całościowym dorobku szermierzy rybnickiego klubu, a właściwie klubów, jest obecnie łącznie: 1 medal olimpijski, 8 medali mistrzostw świata, 16 medali mistrzostw Europy i 121 medali mistrzostw Polski. Gdy w roku 2012 obchodzono 85-lecie rybnickiej szermierki, było to jedynie 41 medali mistrzostw Polski i 1 medal mistrzostw Europy.
- Patrząc na ten kwiat młodzieży widać, że ten rok obfitował w sukcesy i medale, w tym ten najważniejszy – olimpijski. Duże wrażenie zrobił na mnie rozwój klubu w przeciągu ostatniej dekady. To duża satysfakcja dla trenerów oraz osób zaangażowanych w działalność klubu, ale również dla samych zawodników i ich rodziców. Życzę, by tę tendencję udało się utrzymać w roku 2025, a wszystkim którzy angażują się w działalność klubu życzę siły i optymizmu. Szermierka z jednej strony odsyła nas do bardzo tradycyjnego pojmowania sportu, a z drugiej strony pokazuje, że młody człowiek może się nią zainteresować i idąc z Rybnika w świat, walczyć nawet o olimpijskie medale. Życzę udanego wejścia w 2025 rok! Niech się spełniają państwa marzenia – mówił do szermierczej braci prezydent Rybnika Piotr Kuczera.
Gratulacje i świąteczno-noworoczne życzenia złożył też szermierzom i trenerom prezes Rybnickiego Młodzieżowego Klubu Sportowego Arkadiusz Skowron.
Wyróżnienia i nagrody
Dzięki sponsorom indywidualne wyróżnienia i nagrody pieniężne otrzymali najbardziej utytułowani zawodnicy sekcji, czyli dziesięć szpadzistek i jeden szpadzista. Oprócz Alicji Klasik, która w kończącym się roku zdobyła tytuł mistrzyni Polski i swój pierwszy medal olimpijski, trafiły one do medalistek mistrzostw Euopy U23 Glorii Klughardt i Kingi Zgryźniak, medalistki mistrzostw Europy kadetek (U17) Laury Misiak oraz medalistów mistrzostw Polski w kilku kategoriach wiekowych: Liliany Porwoł, Patrycji Frystackiej, Liliany Niedobeckiej, Laury Strzebinczyk, Emilii Fajkis, Klaudii Dawidiuk oraz jedynego w tym gronie szpadzisty Patryka Gruszki, medalisty mistrzostw Polski młodzików. Temu utalentowanemu 13-latkowi trenerzy sekcji przekazali też przechodnią karabelę, która od roku 2008 trafia na rok do najbardziej utalentowanych adeptów szermierki, trenujących w rybnickim klubie.
Sztab, współpracownicy, sprzymierzeńcy
Dzisiaj sztab szkoleniowy rybnickiej sekcji tworzą: Krystian Fajkis, Artur Fajkis, Maciej Gryt i Przemysław Trzepizór. Wszystko wskazuje na to, że trener najbardziej utytułowanych szpadzistek rybnickiego klubu Artur Fajkis, na początku przyszłego roku zostanie trenerem kadry szpadzistek. Polski Związek Szermierczy ogłosił konkursy na trenerów kadr narodowych we wszystkich broniach. Kandydaci mogą składać aplikacje do 12 stycznia. Wyniki konkursów mają zostać ogłoszone 31 stycznia.
Przedświąteczne spotkanie było też okazją do podziękowania za owocną współpracę trenerce przygotowania motorycznego Ewie Szczęsny i psychologowi sportowemu Ewie Serwotce oraz Tadeuszowi Dutkiewiczowi, mechanikowi sekcji, który dba o sprzęt, głównie o szpady zawodniczek i zawodników, ale też o urządzenia stanowiące wyposażenie szermierczej sali treningowej w pawilonie MOSiR-u przy ul. Powstańców Śl.
Oficjalne podziękowania wręczono też partnerom, sponsorom i sprzymierzeńcom rybnickiej szermierki.
Część oficjalną spotkania zwieńczył krótki koncert w wykonaniu utalentowanych uczniów i absolwentów IV LO stanowiący część programu „M... jak M: Młynarski”.