Strona główna/Aktualności/Miasto/Święto patriotyzmu a nie partiotyzmu

Święto patriotyzmu a nie partiotyzmu

11.11.2022 Miasto

Za nami miejskie obchody Święta Niepodległości. Przebiegały według stałego od lat programu, ale dzięki nowemu zaaranżowaniu płyty rynku wypadły bardziej okazale niż zwykle. Po raz pierwszy wzięli też w nich udział kibice piłkarscy.

Mszy za Ojczyznę w bazylice św. Antoniego przewodniczył przyszły metropolita katowicki abp Adrian Galbas
Mszę za Ojczyznę w bazylice św. Antoniego odprawił urodzony w Bytomiu abp Adrian Galbas, który w diecezji katowickiej pełni urząd arcybiskupa koadiutora i wszystko wskazuje na to, że w niedalekiej przyszłości zostanie jej ordynariuszem.
- Prośmy Boga, by udzielił nam ducha patriotyzmu, czyli prawdziwej miłości ojczyzny, a nie patriotyzmu, czyli miłości własnej wizji ojczyzny. Patriotyzm zawsze szuka porozumienia, buduje mosty, a patriotyzm zawsze dzieli, dewastuje, niszczy i przepoławia, nawet Kościół. Partiotyzm prowadzi do brutalizacji życia publicznego - mówił w swojej homilii abp Galbas. Mówił też o bożej mądrości, która umie balansować między ideałami a rzeczywistością oraz praktykowaniu patriotyzmu na co dzień m.in. poprzez uczciwe płacenie podatków.
Po tradycyjnym już złożeniu kwiatów pod pomnikiem papieża Jana Pawła II świąteczny pochód ruszył na rynek, gdzie po raz pierwszy uroczystość odbyła się w centralnym jego punkcie. To tam w pobliżu historycznych tablic, upamiętniających m.in. wizytę na rynku marszałka Piłsudskiego, ustawiono maszt na Biało-Czerwoną i przygotowano miejsce na kwiaty.

Po raz pierwszy uroczystość Święta Niepodległości odbyła się w centralnym miejscu naszego rynku. Zdj. Wacław Troszka

Po odegraniu Mazurka Dąbrowskiego, obecni na rynku kibice piłkarscy wykrzyczeli charakterystyczne: Cześć i chwała bohaterom!
Prezydent Piotr Kuczera w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na wyjątkowe okoliczności tegorocznego Święta Niepodległości: - Obchodzimy je w cieniu wojny, która bezpośrednio dotyka naszych sąsiadów, i której skutki odczuwa cały świat. Ta wojna zmieniła nasze postrzeganie świata, zachwiała poczuciem bezpieczeństwa, a jednocześnie uruchomiła pokłady empatii, której przejawem jest pomoc obywatelom Ukrainy. Ta wojna w centrum Europy - tak niepojęta
w wymiarze egzystencjalnym - uświadomiła nam jak wielką wartością jest codzienne spokojne życie - w niepodległym kraju, którego bezpieczeństwo gwarantują międzynarodowe sojusze mówił prezydent Kuczera.

Na rynku na maszt wciągnięto Biało-Czerwoną, którą poczet flagowy odebrał wcześniej z rąk prezydenta Piotra Kuczery. Zdj. Wacław Troszka
Po złożeniu kwiatów przez władze miasta, radnych i delegacje organizacji społeczno-politycznych odbył się pokaz musztry paradnej w wykonaniu uczniów klasy mundurowej rybnickiego oddziału Zakładu Doskonalenia Zawodowego.
Na koniec wszystkich obecnych na rynku zaproszono do wspólnej fotografii, kontynuując zwyczaj zapoczątkowany przez Forum Obywateli Rybnika.
Wacław Troszka

Święto Niepodległości 2022

26 zdjęć

11 listopada w południe odbyły się miejskie obchody Święta Niepodległości. Przebiegały według stałego od lat programu, ale dzięki nowemu zaaranżowaniu płyty rynku wypadły bardziej okazale niż zwykle. Po raz pierwszy wzięli też w nich udział kibice piłkarscy.

do góry