Strona główna/Aktualności/Miasto/Święto Służby Więziennej w Rybniku

Święto Służby Więziennej w Rybniku

03.07.2023 Miasto

Dzisiaj przed południem na rybnickim rynku odbyła się główna uroczystość wojewódzkich obchodów święta Służby Więziennej. Wcześniej w Starym Kościele Matki Bożej Bolesnej odprawiono uroczystą mszę w intencji jej pracowników i ich rodzin.

Uroczystość na rynku rozpoczęła się od Mazurka Dąbrowskiego i wciągnięcia na maszt polskiej flagi. Zdj. Wacław Troszka

Na rynku meldunek od dowódcy uroczystości z udziałem m.in. kompanii honorowej SW odebrał wiceminister sprawiedliwości Michał Woś, któremu towarzyszył dyrektor generalny Służby Więziennej gen. Insp. Jacek Kitliński. W roli ich gospodarza wystąpił z kolei dyrektor okręgowy SW w Katowicach Maciej Konior.
W trakcie uroczystości funkcjonariuszom Służby Więziennej wręczono odznaczenia i awanse na wyższe stopnie służbowe. Dziewięciu funkcjonariuszy wiceminister Woś odznaczył brązowymi Krzyżami Zasługi, przyznanymi im przez prezydenta RP.

Dziewięciu funkcjonariuszy SW wiceminister Mchał Woś odznaczył brązowymi Krzyżami Zasługi przyznanymi im przez prezydenta RP. Zdj. Wacław Troszka

Od tego roku, na mocy sejmowej ustawy święto Służby Więziennej przypada w dniu 29 czerwca, w którym Kościół katolicki wspomina św. Pawła zwanego apostołem narodów.

Gospodarzem dzisiejszych uroczystości był dyrektor okręgowy SW w Katowicach Maciej Konior. Zdj. Wacław Troszka

Dyrekcji Okręgowej Służby Więziennej w Katowicach podlegają zakłady karne usytuowane w: Jastrzębiu-Zdroju, Raciborzu, Herbach, Głubczycach i Strzelcach Opolskich a także kilka tzw. oddziałów zewnętrznych oraz siedem aresztów śledczych znajdujących się m.in.: w Katowicach, Gliwicach, Bytomiu, Mysłowicach i Tarnowskich Górach.
Wczoraj, w niedzielę w rybnickim Kampusie odbył się muzyczny piknik służb mundurowych, a którym swój tabor, sprzęt oraz działalność zaprezentowały jednostki SW z naszego regionu m.in. z Jastrzębia-Zdroju i Raciborza.

Uroczystość na rynku zwieńczył koncert ludowego Zespołu Pieśni i Tańca "Pilsko".

Święto Służby Więziennej na rynku w Rybniku

15 zdjęć

 

3 lipca przed południem na rybnickim rynku odbyła się główna uroczystość wojewódzkich obchodów święta Służby Więziennej. Wcześniej w Starym Kościele Matki Bożej Bolesnej odprawiono uroczystą mszę w intencji jej pracowników i ich rodzin.

Dziennikarz
Wacław Troszka
do góry