Strona główna/Aktualności/Miasto/Święto Niepodległości w Rybniku

Święto Niepodległości w Rybniku

11.11.2023 Miasto

- W tym wyjątkowym dniu warto pamiętać, że patriotyzm można okazywać na wiele sposobów, że jest nim także zaangażowanie w życie społeczne, pomoc innym, szanowanie tradycji i kultury. Możemy być patriotami poprzez aktywność obywatelską, troskę o miasto, zaangażowanie w działania społeczne. Każdy gest, który sprzyja budowaniu jedności i szacunku w społeczeństwie, jest aktem patriotyzmu - mówił dzisiaj na rynku prezydent Rybnika Piotr Kuczera w czasie miejskich obchodów Święta Niepodległości.

Jak co roku, oficjalna część miejskich obchodów Święta Niepodległości odbyła się na rybnickim rynku. Zdj. Wacław Troszka

Te przebiegały według tradycyjnego porządku. Po mszy za Ojczyznę w bazylice św. Antoniego, której przewodniczył tym razem proboszcz najstarszej rybnickiej parafii Matki Bożej Bolesnej ks. Marek Noras, prezydent Piotr Kuczera i jego najbliżsi współpracownicy, a także parlamentarzyści, radni oraz delegacje organizacji społecznych i branżowych złożyli kwiaty pod pomnikiem papieża-Polaka św. Jana Pawła II. Następnie wraz z pocztami sztandarowymi m.in.: Hufca Ziemi Rybnickiej ZHP, rybnickiego Cechu Rzemiosł Różnych, Bractwa Kurkowego Miasta Rybnika oraz rybnickich szkół, prowadzeni przez Miejską Orkiestrę Dętą „Rybnik” przeszli w świątecznym pochodzie w na rynek, gdzie odbyła się oficjalna część uroczystości.

Biało-Czerwona rybniczan. Zdj. Wacław Troszka

Na masz wciągnięto Biało-Czerwoną i odśpiewano Mazurka Dąbrowskiego. Tu również złożono kwiaty przy wtopionych w płytę rynku tablicach upamiętniających m.in. wizytę marszałka Piłsudskiego w Rybniku w 1922 roku. W listopadzie roku 1918 Górny Śląsk nie należał jeszcze do Polski.
O godz. 13 rozpoczęła się ciesząca się sporą popularnością gra miejska „Odkryj nasz miasto” zorganizowana przez harcerzy z rybnickiego hufca.

Dużą popularnością cieszyła się zorganizowana przez harcerzy gra miejska "Odkryj nasze miasto". Zdj. Wacław Troszka

Po raz pierwszy od wielu lat dzisiaj nie wykonano na rynku zbiorowego zdjęcia rybniczan. Tradycję tę zapoczątkowano w drugiej dekadzie XXI wieku.

Rybnickie obchody Święta Niepodległości

26 zdjęć

Rybnickie obchody Święta Niepodległości przebiegały według tradycyjnego porządku. Po mszy za Ojczyznę w bazylice św. Antoniego, której przewodniczył tym razem proboszcz najstarszej rybnickiej parafii Matki Bożej Bolesnej ks. Marek Noras, prezydent Piotr Kuczera i jego najbliżsi współpracownicy, a także parlamentarzyści, radni oraz delegacje organizacji społecznych i branżowych złożyli kwiaty pod pomnikiem papieża-Polaka św. Jana Pawła II. Następnie wraz z pocztami sztandarowymi m.in.: Hufca Ziemi Rybnickiej ZHP, rybnickiego Cechu Rzemiosł Różnych, Bractwa Kurkowego Miasta Rybnika oraz rybnickich szkół, prowadzeni przez Miejską Orkiestrę Dętą „Rybnik”  przeszli w świątecznym pochodzie w na rynek, gdzie odbyła się oficjalna część uroczystości.

Dziennikarz
Wacław Troszka
do góry