Święto Niepodległości w Rybniku
- W tym wyjątkowym dniu warto pamiętać, że patriotyzm można okazywać na wiele sposobów, że jest nim także zaangażowanie w życie społeczne, pomoc innym, szanowanie tradycji i kultury. Możemy być patriotami poprzez aktywność obywatelską, troskę o miasto, zaangażowanie w działania społeczne. Każdy gest, który sprzyja budowaniu jedności i szacunku w społeczeństwie, jest aktem patriotyzmu - mówił dzisiaj na rynku prezydent Rybnika Piotr Kuczera w czasie miejskich obchodów Święta Niepodległości.
Te przebiegały według tradycyjnego porządku. Po mszy za Ojczyznę w bazylice św. Antoniego, której przewodniczył tym razem proboszcz najstarszej rybnickiej parafii Matki Bożej Bolesnej ks. Marek Noras, prezydent Piotr Kuczera i jego najbliżsi współpracownicy, a także parlamentarzyści, radni oraz delegacje organizacji społecznych i branżowych złożyli kwiaty pod pomnikiem papieża-Polaka św. Jana Pawła II. Następnie wraz z pocztami sztandarowymi m.in.: Hufca Ziemi Rybnickiej ZHP, rybnickiego Cechu Rzemiosł Różnych, Bractwa Kurkowego Miasta Rybnika oraz rybnickich szkół, prowadzeni przez Miejską Orkiestrę Dętą „Rybnik” przeszli w świątecznym pochodzie w na rynek, gdzie odbyła się oficjalna część uroczystości.
Na masz wciągnięto Biało-Czerwoną i odśpiewano Mazurka Dąbrowskiego. Tu również złożono kwiaty przy wtopionych w płytę rynku tablicach upamiętniających m.in. wizytę marszałka Piłsudskiego w Rybniku w 1922 roku. W listopadzie roku 1918 Górny Śląsk nie należał jeszcze do Polski.
O godz. 13 rozpoczęła się ciesząca się sporą popularnością gra miejska „Odkryj nasz miasto” zorganizowana przez harcerzy z rybnickiego hufca.
Po raz pierwszy od wielu lat dzisiaj nie wykonano na rynku zbiorowego zdjęcia rybniczan. Tradycję tę zapoczątkowano w drugiej dekadzie XXI wieku.
Rybnickie obchody Święta Niepodległości
Rybnickie obchody Święta Niepodległości przebiegały według tradycyjnego porządku. Po mszy za Ojczyznę w bazylice św. Antoniego, której przewodniczył tym razem proboszcz najstarszej rybnickiej parafii Matki Bożej Bolesnej ks. Marek Noras, prezydent Piotr Kuczera i jego najbliżsi współpracownicy, a także parlamentarzyści, radni oraz delegacje organizacji społecznych i branżowych złożyli kwiaty pod pomnikiem papieża-Polaka św. Jana Pawła II. Następnie wraz z pocztami sztandarowymi m.in.: Hufca Ziemi Rybnickiej ZHP, rybnickiego Cechu Rzemiosł Różnych, Bractwa Kurkowego Miasta Rybnika oraz rybnickich szkół, prowadzeni przez Miejską Orkiestrę Dętą „Rybnik” przeszli w świątecznym pochodzie w na rynek, gdzie odbyła się oficjalna część uroczystości.