Strona główna/Aktualności/Miasto/Stylowe zraszacze w rozgrzanym Rybniku

Stylowe zraszacze w rozgrzanym Rybniku

26.06.2024 Miasto

To będzie kolejny upalny dzień w Rybniku. Ulgę w rozgrzanym mieście mogą przynieść nam zraszacze, które pojawiły się w centrum. 

Efektowny zraszacz przy Hallera. Zdj. PWiK

Zwłaszcza w centrum miasta upały dają się we znaki. Nieco ochłody przyniosą przechodniom zraszacze, które w promieniu kilkunastu metrów rozprzestrzeniają przyjemną, wodną mgiełkę.

Gdzie na terenie naszego miasta natknąć można się na te zbawienne w okresie upałów urządzenia?

Jak informuje rzeczniczka Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Rybniku, Karolina Wacławiec, na terenie miasta zainstalowano dwa zraszacze. Jeden znajduje się na rynku miejskim obok księgarni "Orbita", a drugi zaś na skwerze im. Gen. Józefa Hallera, naprzeciw miejskiego targu.

Mgiełka przynosi ulgę w upale. Zdj. PWiK

Urządzenia włączają się automatycznie, gdy temperatura powietrza przekroczy 26 stopni Celsjusza i działają przez sześć, najbardziej upalnych godzin w ciągu dnia. Jedna godzina użytkowania zraszacza pochłania 40 litrów wody.

Zraszacze, które pojawiły się w Śródmieściu są bardzo estetyczne. Do tej pory przybierały one postać prostych, metalowych rur, ze szpar których tryska woda.

W tym roku jednak, zraszaczom nadano formę gustownych, XX-wiecznych latarni, które świetnie wpisują się w krajobraz, w którym zostały zainstalowane, dodając mu klimatu i szyku.

Jak przekazała rzecznika: choć tegoroczna decyzja o nadaniu zraszaczom nowego, dość niestandardowego jak na tego typu instalację wyglądu, nie została podjęta w związku z ustanowieniem 1 czerwca na terenie centralnej części miasta tzw. Parku Kulturowego "Centrum Starego Rybnika", to jednak świetnie wpisuje się w założenia tejże decyzji.

- Jesteśmy przekonani, że mieszkańcom spodoba się nowa forma instalacji, choć część z nich początkowo może nawet nie zdawać sobie sprawy, że zbliża się do zraszacza - mówi Wacławiec.

Zachęcamy do skorzystania z zainstalowanych przez miasto zraszaczy, bowiem wedle aktualnych prognoz, nadchodzący tydzień ma być wyjątkowo upalny. Już dziś temperatura w Rybniku sięgnąć ma 30 stopni Celsjusza, a w kolejnych dniach tą wartość przekroczy.

Autor: Dawid Domin

do góry