Strona główna/Aktualności/Miasto/Studenci znów na Politechnice w Rybniku

Studenci znów na Politechnice w Rybniku

31.10.2023 Miasto

Mają za sobą miesiąc zajęć. - Na razie jest pozytywnie - mówi Paweł, tegoroczny maturzysta V LO. - Choć bywały już trudne momenty, ale dajemy radę, bo wykładowcy są przyjaźnie nastawieni. Wybrałem ten kierunek studiów, bo daje spory wachlarz możliwości jeśli idzie o pracę - dodaje Krystian, tegoroczny absolwent I LO w Wodzisławiu. - Studiowałem już logistykę w Katowicach, ale Rybnik jest bliżej - tłumaczy Jakub. Młodzi ludzie są pierwszymi studentami kierunku logistyka w Centrum Kształcenia Ustawicznego - Filii Politechniki Śląskiej w Rybniku.

Studenci kierunku logistyka wraz z władzami uczelni i wydziału. Zdj. Sabina Horzela-Piskula

- Przyszłość należy do odważnych… To szczególny moment, w którym w Filii Politechniki Śląskiej w Rybniku, po długiej przerwie rozpoczynamy inaugurację roku akademickiego - mówił prof. PŚ dr hab. Zygmunt Łukaszczyk, dyrektor Centrum Kształcenia Ustawicznego - Filii Politechniki Śląskiej w Rybniku, podczas inauguracji roku akademickiego w budynku przy ul. Kościuszki.

W sumie na pierwszym roku studiów stacjonarnych na logistyce w naszym mieście studiuje 16 osób. 30 października 11 z nich złożyło ślubowanie i odebrało z rąk rektora Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusza Mężyka akty przyjęcia w poczet społeczności akademickiej. 

- Jestem przekonany, że wiedza i umiejętności, które zdobędziecie na studiach zaowocują w przyszłości satysfakcjonującą karierą zawodową. Macie przed sobą wiele wyzwań i możliwości, skorzystajcie z nich mądrze. Nie projektujcie swojego życia jako odpowiedzi na oczekiwania innych, szukajcie własnej drogi, rozwijajcie pasje i zainteresowania, wyciągajcie wnioski z własnych porażek i bądźcie cierpliwi. Sukces to proces często wypełniony niepowodzeniami. Wygrywają, ci którzy ufają własnym marzeniom - mówił studentom logistyki rektor Mężyk.

Studia stacjonarne w Rybniku na kierunku logistyka (specjalność: logistyka miast i regionów) potrwają siedem semestrów (3,5 roku).

Wręczenie aktów immatrykulacji. Zdj. (S)

- Jesteśmy dumni, że gościmy w mieście jedną z najważniejszych instytucji edukacyjnych w kraju. Politechnika Śląska to uczelnia, która kształci przyszłych liderów, naukowców i innowatorów, to miejsce, które inspiruje do myślenia, eksplorowania i przekraczania granic wiedzy - napisał prezydent Piotr Kuczera, w liście odczytanym przez wiceprezydenta Janusza Kopera, absolwenta Politechniki Śląskiej.

- Od ponad 60 lat politechnika to kuźnia kadr. Ludzie tej ziemi bardzo mocno wpisali się w historię Śląska i Polski. To tutaj wykształciło się blisko 10 tys. absolwentów różnych kierunków i specjalności. Są wśród nich politycy, ministrowie, prezydenci, starostowie, samorządowcy, menedżerowie, przedsiębiorcy, ludzie kultury i nauki, wynalazcy, po prostu wspaniali ludzie regionu. A twórcy ośrodka w Rybniku - doc. Szczepan Wyra i prof. Jerzy Kucharczyk - synowie tej ziemi, myśleli o przyszłości, dla dobra nowego pokolenia - mówił prof. Zygmunt Łukaszczyk, dyrektor filii. 

Upamiętnić profesora

- Chcemy przypomnieć twórcę Rybnickiego Okręgu Węglowego, współtwórcę tego ośrodka, świetnego naukowca, Ślązaka o dużej wyobraźni, myślącego o przyszłych pokoleniach - mówił o prof. Jerzym Kucharczyku, dyrektor Łukaszczyk.

Społeczność PŚ i miasta uczciła pamięć prof. Jerzego Kucharczyka. Zdj. (S)

Sylwetkę zmarłego w 2000 roku profesora, byłego dyrektora Rybnickiego Zjednoczenia Przemysłu Węglowego, urzędnika Ministerstwa Górnictwa, inicjatora powstania PŚ w Rybniku, ale też mecenasa kultury i pasjonata sportu, przybliżył architekt, miejski konserwator zabytków w Rybniku, dr Henryk Mercik, również absolwent PŚ i pracownik tej uczelni.

- Miasto to ludzie. Cała historia zawarta w budynkach, instytucjach i miejscach, które są dla nas ważne, to historia ludzi, którzy budowali to miasto, mieli swoje pomysły, idee i często wyprzedzali swój czas. Profesor Jerzy Kucharczyk to jedna z takich fundamentalnych postaci dla dzisiejszego Rybnika. Za jego czasów Rybnik bardzo się zmieniał, nabierał wielkomiejskiego sznytu. To również zasługa prof. Kucharczyka - mówił Henryk Mercik.

Popiersie prof. Jerzego Kucharczyka, przed budynkiem filii PŚ przy ul. Kościuszki, odsłoniła jego córka.

- Cieszę się, że po tylu latach doceniono mojego ojca. Byłby pewnie bardzo szczęśliwy, bo wiele poświecił dla rozwoju Rybnika, nie tylko jego przemysłu, ale też nauki, kultury czy sportu - mówiła pani Bożena.

Popiersie prof. Jerzego Kucharczyka, twórcy Rybnickiego Okręgu Węglowego. Zdj. (S)

Studenci znów na Politechnice w Rybniku

28 zdjęć

30 października w Filii Politechniki Śląskiej w Rybniku, przy ul. Kościuszki odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego na kierunku logistyka, na którym kształci się 16 młodych ludzi. 11 z nich złożyło ślubowanie i odebrało z rąk rektora Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusza Mężyka akty przyjęcia w poczet społeczności akademickiej. W trakcie uroczystości uczczono też pamięć zmarłego w 2000 roku prof. Jerzego Kucharczyka, dzięki któremu PŚ trafiła do Rybnika. Przed budynkiem filii jego córka Bożena, odsłoniła popiersie profesora Kucharczyka, twórcy Rybnickiego Okręgu Węglowego, mecenasa kultury i pasjonata sportu.

 

Dziennikarz
Sabina Horzela-Piskula

Zobacz także

Zabawa ze sztuczną inteligencją w Rybniku
Zabawa ze sztuczną inteligencją w Rybniku

Zabawa ze sztuczną inteligencją w Rybniku

Politechnika w Rybniku - reaktywacja
Politechnika w Rybniku - reaktywacja

Politechnika w Rybniku - reaktywacja

Studiuj z Politechniką w Rybniku!
Studiuj z Politechniką w Rybniku!

Studiuj z Politechniką w Rybniku!

do góry