Strona główna/Aktualności/Miasto/Strażacy wspięli się na szczyt biurowca K1 w Rybniku. (..)

Strażacy wspięli się na szczyt biurowca K1 w Rybniku. Uczcili pamięć poległych w zamachu na World Trade Center

11.09.2022 Miasto

W mundurach bojowych, hełmach, z butlami z powietrzem strażacy z Rybnika i okolic wspinali się dziś po schodach na 10 piętro biurowca K1 w Rybniku, by w ten nietypowy sposób uczcić pamięć 343 strażaków, którzy zginęli w zamachach terrorystycznych 11 września 2001 roku na World Trade Center. Wśród poległych było trzech strażaków polskiego pochodzenia.

11 września. Honorowa wspinaczka po schodach w Rybniku. Zdj. Daniel Wojaczek

Po 21 latach od zamachów na World Trade Center w Stanach Zjednoczonych, strażacy z Rybnika przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji „11 września. Honorowa wspinaczka po schodach” organizowanej przez fundację cfbt.pl.

Są wśród nas przedstawiciele Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Rybniku i Gliwicach oraz zakładowej straży pożarnej Elektrowni Rybnik. Są też ochotnicy z Ochotniczych Straży Pożarnych, w sumie 21 jednostek - tłumaczył Filip Mazurek, członek zarządu OSP Rybnik - Golejów oraz główny organizator tego przedsięwzięcia w Rybniku.

Strażacy pokonywali 222 schody na szczyt biurowca K1. Zdj. Daniel Wojaczek

W ważącym około 30 kilogramów pełnym umundurowaniu, który na co dzień wykorzystują w akcjach strażacy pokonywali kolejno 222 schody, wchodząc na najwyższe piętro biurowca K1 w Rybniku.

W ten nietypowy sposób upamiętnili 343 strażaków poległych w zamachach terrorystycznych 11 września 2001 roku na World Trade Center, w których zginęło również trzech strażaków polskiego pochodzenia. 

W honorowej wspinaczce wzięli udział strażacy PSP i ochotnicy, w sumie z 21 jednostek. Zdj. Daniel Wojaczek

- Nasza akcja ma też na celu uwrażliwienie społeczeństwa na wyzwania, z jakimi mierzą się współcześni strażacy. Wśród tych wyzwań, oprócz ryzyka podejmowanego podczas ratowania zdrowia i życia bliźniego, strażacy narażeni są na choroby nowotworowe oraz wyzwania w sferze zdrowia psychicznego - tłumaczy Filip Mazurek.

AK

11 września. Honorowa wspinaczka po schodach w Rybniku

23 zdjęcia

11 września 2022 roku, o godzinie 11:09 strażacy z Rybnika i innych miejscowości Śląska rozpoczęli wspinaczkę po schodach budynku K1 Business Center w Rybniku, przy ul. 3 Maja. W ten sposób uczcili pamięć poległych 343 strażaków w zamachach terrorystycznych 11 września 2001 roku na World Trade Center, w których zginęło również trzech strażaków polskiego pochodzenia. Zdjęcia Daniel Wojaczek.

do góry