Strona główna/Aktualności/Miasto/Straż miejska w Rybniku znów znakuje rowery. Wasz już (..)

Straż miejska w Rybniku znów znakuje rowery. Wasz już oznakowany?

30.06.2022 Miasto

Po pandemicznej przerwie rybnicka straż miejska wróciła do czwartkowego darmowego znakowania rowerów mieszkańców.

Znakowanie polega na umieszczeniu w kilku miejscach na ramie roweru niewielkiej warstwy specjalnego kleju. Zdj. Wacław Troszka

Oznakowanie roweru przy użyciu najnowszej technologii może uchronić nas przed jego kradzieżą, a na pewno ułatwi jego ewentualne odzyskanie, bo oznakowane rowery są ewidencjonowane i umieszczane w specjalnej bazie wraz ze zdjęciem i podstawowymi informacjami dotyczącymi właściciela oraz jednośladu.

Sama metoda znakowania polega na umieszczeniu w kilku miejscach na ramie roweru oraz na elementach jego wyposażeniu niewielkiej warstwy specjalnego kleju, zawierającego mikroelementy ze specjalnym niepowtarzalnym kodem. Można go odczytać przy użyciu specjalnego podręcznego mikroskopu i dzięki temu odnaleźć rower w bazie danych, a potem ustalić faktycznego właściciela. Znaczniki są praktycznie niewidoczne, ale bez problemu odnajdziemy je jeśli użyjemy lampy UV. Na rowerze jest również umieszczana widoczna już okrągła naklejka informująca, że rower znajduje się pod ochroną.

Oznakowanie jednego roweru i wprowadzenie go do ewidencji wraz ze zdjęciem zajmuje około 25 minut. W czasie pierwszego czwartku (30 czerwca) strażnicy oznakowali 26 rowerów.

Oznakowanie jednego roweru i wprowadzenie go do ewidencji wraz ze zdjęciem zajmuje około 25 minut. Zdj. Wacław Troszka

Funkcjonariusze SM znakują rowery wyłącznie osób pełnoletnich, które pojawią się w komendzie straży miejskiej przy ul. Reymonta nie tylko z rowerem, ale i z dowodem osobistym i oświadczą na piśmie, że są tego roweru właścicielem.
Osoby niepełnoletnie muszą więc poprosić o pomoc swoich rodziców bądź opiekunów.

Strażnicy będą znakować rowery w każdy czwartek od godz. 8 do 16, apelują jednak, by nie zjawiać się na ostatnią chwilę. Ostatni rower do oznakowania będzie przyjmowany nie później niż o godz. 16. Przed wyjazdem na komendę SM warto sprawdzić, czy na stronie internetowej straży miejskiej (www.sm.rybnik.pl) nie ma informacji o jakiejś doraźnej zmianie godzin znakowania rowerów.

Wacław Troszka

Rybnicka straż miejska znakuje rowery

15 zdjęć

Oznakowanie roweru przy użyciu najnowszej technologii może uchronić nas przed jego kradzieżą, a na pewno ułatwi jego ewentualne odzyskanie.

do góry