Strona główna/Aktualności/Miasto/Średniowieczna osada na Pniowcu?

Średniowieczna osada na Pniowcu?

08.08.2023 Miasto

Na razie na wizualizacji w internecie, ale są plany by powstała w realu. Osada rybacka na Pniowcu to pomysł grupy rybniczan, z Lechem Gęborskim na czele. Nie jest nowy. Zrodził się już w 2017 roku, a w 2019 powstał komiks o początkach naszego miasta, promujący koncepcję powstania w Rybniku takiego właśnie skansenu.

Średniowieczna osada na Pniowcu? Wizualizacja: Stowarzyszenie Osada Rybniki

W sierpniu stowarzyszenie Osada Rybniki uruchomiło stronę internetową, która ma rozpropagować pomysł powstania na Pniowcu w Chwałęcicach wczesnośredniowiecznej osady rybackiej, będącej protoplastą dzisiejszego Rybnika. Miejsce ma mieć charakter kulturalno-edukacyjny i przedstawiać warunki w jakich żyli pierwsi mieszkańcy.

- Obiekty, które powstaną w osadzie i działalność członków stowarzyszenia, przeniesie rybniczan wieleset lat wstecz, zarówno tych, którzy zechcą uczestniczyć w funkcjonowaniu osady, jak i tych, którzy odwiedzą to miejsce. W założeniach ma ono umożliwić realizowanie pasji mieszkańców związanych z historią, wykonywaniem zawodów zanikających, z przywróceniem piękna starych zwyczajów, obrzędów czy tańców i wielu innych smaków życia, o których już dawno zapomnieliśmy - przekonuje pomysłodawca Lech Gęborski, od lat związany z Bractwem Kurkowym.

- Mamy również nadzieję, że osada będzie znaczącym miejscem na mapie obiektów propagujących wiedzę historyczną w Krainie Górnej Odry - dodaje w informacji prasowej przesłanej do naszej redakcji.  

Przypomnijmy: o pomyśle mowa była już w 2019 roku, kiedy to Forum Obywateli Rybnika wydało komiks o początkach naszego miasta pt. „Szczybny Szczupok abo zapomniano historyjo Rybnika”, autorstwa Konrada Gontarczyka na bazie bajki napisanej przez Krzysztofa Olesia (szerzej w GR 2019/12 i w GR 2019/8).

Najpierw komiks autorstwa Krzysztofa Olesia i Konrada Gatnarczyka, teraz strona internetowa, a potem … osada? Zdj. Arch. GR

Komiks miał pomóc w rozpropagowaniu pomysłu FOR-u stworzenia nad stawem Pniowiec edukacyjnego skansenu. W 2022 roku FOR przekształciło się w stowarzyszenie Osada Rybniki, a pomysł pozostał.
Zgodnie z koncepcją, osada pod względem historycznym ma być podzielona na trzy epoki: zbieracko-łowiecka, agrarna i osadnicza, po to, by współcześni rybniczanie będą mogli w pełni „zakosztować” życia swoich przodków.

Materiały prasowe

- Z wiarą, że nam się uda, zapraszamy wszystkich do współpracy - zachęcają przedstawiciele stowarzyszenia Osada Rybniki. Szczegóły na wspomnianej stronie internetowej (tutaj).

Opracowanie
rybnicka .eu
do góry