Strona główna/Aktualności/Miasto/Sprężarkowania na kopalni Ignacy modernizacją roku?

Sprężarkowania na kopalni Ignacy modernizacją roku?

15.09.2022 Miasto

Była ruiną, a dziś prezentuje się świetnie i służy mieszkańcom. Mowa o sprężarkowni na kopalni Ignacy w Rybniku - Niewiadomiu, która bierze udział w prestiżowym konkursie "Modernizacja Roku & Budowa XXI w." Pomóżmy jej wygrać i zagłosujmy!

Sprężarkownia na kopalni Ignacy. Zdj. archiwalne

Budynek sprężarkowni na kopalni Ignacy został zbudowany w 1902 roku na potrzeby kopalnianej elektrowni. Po przyłączeniu do sieci elektrycznej służył jako hala kompresorów z dwoma sprężarkami: niemiecką Linke-Hofmann z 1923 roku oraz kanadyjską Ingersoll-Rand z 1945 roku. Urządzenia dostarczały sprężone powietrze do maszyn górniczych.

Po zakończeniu eksploatacji górniczej obiekt nie był użytkowany. Arc. Kopalnia Ignacy

Po zakończeniu eksploatacji górniczej obiekt nie był użytkowany. Jako ważna część układu kompozycyjno-przestrzennego dawnej kopalni został wpisany do rejestru zabytków w 2005 roku. Budynek pierwotnie wykonany był jako hala o konstrukcji murowej z cegły, o prostej bryle, dwukondygnacyjnej, podpiwniczonej, charakterystycznej dla architektury przemysłowej z początku XX wieku.

Sprężarkowania na Ignacym po rewitalizacji. Zdj. Lucyna Tyl

W 2020 roku zrewitalizowany i zaadaptowany na potrzeby społeczności lokalnej Niewiadomia, dzielnicy Rybnika. Dziś znajduje się tu świetlica środowiskowa oraz realizowane są działania kulturalno-edukacyjne przez Zabytkową Kopalnię Ignacy, instytucję kultury miasta Rybnika.

ZAGŁOSUJ NA RYBNICKĄ SPRĘŻARKOWNIĘ

Na rewitalizację sprężarkowni Rybnik zdobył 6 mln zł z Unii Europejskiej. Zdj. Lucyna Tyl

Warto dodać, że projekt miasta Rybnika pn. "Rewitalizacja budynku byłej sprężarkowni na terenie Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku na potrzeby lokalnej społeczności" otrzymał prawie 6 mln zł unijnego wsparcia. Inwestycja jest częścią kompleksu poprzemysłowych budynków byłej kopalni „Ignacy-Hoym” w Rybniku-Niewiadomiu.
Więcej o Ogólnopolskim Konkursie Budowlanym "Modernizacja Roku & Budowa XXI w. TUTAJ

do góry