Strona główna/Aktualności/Miasto/Spacer po koncepcji

Spacer po koncepcji

24.11.2023 Miasto


Ledwie kilka osób wzięło dzisiaj udział w zorganizowanym przez Wydział Rozwoju Urzędu Miasta Rybnika spacerze studyjnym po śródmieściu, którego głównym tematem była planowana przez władze miasta przebudowa, a właściwie reorganizacja Placu Armii Krajowej (między urzędem skarbowym a komendą policji) oraz terenów przyległych.

„Zmiany skrojone na miarę. Historyczne i komunikacyjne uwarunkowania przebudowy placu Armii Krajowej - brzmiał oficjalny temat spaceru. O planowanych przedsięwzięciach i rewolucyjnych zmianach układu komunikacyjnego opowiadał ze szczegółami architekt Rafał Paszenda, autor koncepcji centrum przesiadkowego i przebudowy placu Armii Krajowej.

Architekt Rafał Paszenda mówił o planowanych zmianach, które mają uczynić tę część Rybnik bardziej przyjazną dla pieszych, kierowców, rowerzystówi osób niepełnosprawnych. Zdj. Wacław Troszka

Rozpoczął jednak piątkowy spacer od pokazania i omówienia przedwojennych zdjęć dzisiejszej ul. 3 Maja.

 

- Dzisiaj projektujemy głównie drogi, krawężniki i chodniki, a kiedyś projektowano ulice, myśląc również o pieszych i zieleni. Chcemy wrócić do takiego sposobu projektowania i takiego sposobu myślenia o przestrzeni miejskiej, która powinna być praktyczna, przyjazna i wygodna nie tylko dla kierowców, ale również dla pieszych, rowerzystów, osób niepełnosprawnych, ale i osób spoza Rybnika, które naszego miasta nie znają - mówił twórca koncepcji zmian Rafał Paszenda.

W czasie spaceru Paszenda mówił już o konkretnych propozycjach jak np. plan modernizacji ronda Chwałowickiego, które w przyszłości ma być tzw. rondem turbinowym, które ma większą przepustowość, bo kierowcy mogą na nim korzystać z praktycznych prawoskrętów. Wspomniał również o planach przywrócenia ruchu dwukierunkowego, na jednokierunkowym odcinku ul. 3 Maja (od skrzyżowania z ul. Boleslawa Chrobrego do ul. Józefa Piłsudskiego).

Uczestnicy dzisiejszego spaceru studyjnego po części miasta, która w ciągu najbliższych lat ma się radykalnie zmienić. Zdj. Wacław Troszka

Autor koncepcji przebudowy pl. Armii Krajowej zwracał też uczestnikom spaceru uwagę na panujący w niektórych miejscach bałagan urbanistyczny, którego przykładem mogą być chodniki mając mniej niż pół metra szerokości.
Druga część spaceru dotyczyła ścisłego już śródmieścia i planów stworzenia reprezentacyjnej strefy śródmiejskiej z uspokojonym ruchem samochodowym i rozwiniętą strefą pieszo-rowerową. Strefa ta ma się rozciągać od pl. Armii Krajowej do rynku.
O tle historycznym planowanych zmian i wcześniejszych koncepcjach urbanistycznych rozwoju Rybnika spacerowiczom opowiedział dr Jacek Kamiński - architekt, urbanista, miłośnik historii Rybnika i jego architektoniczno-urbanistycznego dziedzictwa.
Spacer studyjny, który zorganizowano w ramach konsultacji społecznych projektu Gminnego Programu Rewitalizacji zakończono i podsumowano w Halo! Rybnik. Konsultacje społeczne, o których mowa potrwają do 15 grudnia.

Rafał Paszenda przedstawił w czasie spaceru m.in. propozycje zmian dotczące ul. Piłsudskiego, przy której jest usytuowany gmach sądu okręgowego i dworzec PKP. Zdj. Wacław Troszka

Projekt Gminnego Programu Rewitalizacji wraz z formularzem konsultacyjnym jest dostępny w Biuletynie Informacji Publicznej w zakładce „ogłoszenia urzędowe” oraz na osobnej stronie internetowej (https://www.rybnik.eu/.../konsultacje-gminnego-programu...).

 

Dziennikarz
Wacław Troszka
do góry